Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce ve čtvrtek vyměnit minimálně dva z nynějších pěti členů dozorčí rady Českých drah (ČD).  Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí oznámil, že odvolal osm členů patnáctičlenné dozorčí rady České pošty. Personální změny se po nástupu nové vlády dají čekat i v dalších klíčových státních institucích a podnicích.

„Mělo by se to stát ve čtvrtek. Předpokládám, že to budou nejméně dva členové,“ řekl Kupka na Nově k chystané výměně členů dozorčí rady ČD. Další podrobnosti nesdělil. Na dřívější dotazy ČTK k možným změnám ve vedení ČD dosud ministerstvo dopravy neodpovědělo.

Plán na konec Kocourka a Vrátníka Kupka  v minulosti potvrdil. Kocourek je členem dozorčí rady už od roku 2003, v minulosti byl i jejím předsedou. Do rady ho před lety nominovala ČSSD. Ekonom Vrátník je v dozorčí radě od roku 2019. Jména jejich nástupců zatím nejsou známa.

Dozorčí rada kontroluje zásadní rozhodnutí vedení státního dopravce a také vybírá členy jeho managementu. Dočasně ji vede náměstkyně ministerstva dopravy Lenka Hlubučková. Nahradila Pavla Kysilku, který odešel ke konci minulého roku. Hlubučková má dozorčí radu řídit do volby nového předsedy, s níž se čekalo na nástup nového ministra dopravy. Dalšími členy rady jsou Vojtěch Kocourek, Antonín Leitgeb, Vladislav Vokoun a Jan Vrátník

Dozorčí rada pod Kysilkovým vedením v prosinci 2020 vyměnila předsedu představenstva Českých drah – Václava Nebeského vystřídal Ivan Bednárik.

Kupka už dříve uvedl, že chystá změny také ve správní radě Správy železnic. Uskutečnit by se měly během jednoho až dvou měsíců. Očekává se odchod zástupců, které do rady nominovalo předchozí vedení ministerstva.