Technologicko-logistická firma DODO zvýšila loni meziročně obrat o 20 procent na 1,53 miliardy korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Loňský obrat byl podle DODO rekordní. Hrubá marže firmy stoupla loni o 39 procent, její výši ale společnost neuvedla. DODO rozváží zboží například pro řetězce či e-shopy Tesco, Košík, KFC, Billa, Albert, Rossmann, Dr. Max, Benu, Decathlon, Hervis, Electro World nebo Nay. Kromě Česka působí na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Rakousku a Bulharsku.

V roce 2023 doručilo DODO přes šest milionů objednávek. V nejrušnější den jich bylo více než 29.000 a denní průměr se loni pohyboval kolem 16.400 objednávek. Pro DODO v minulém roce jezdilo přes 2600 kurýrů a 1200 vozů v 88 městech. Kromě toho měla firma 240 zaměstnanců v kancelářích.

Počet kurýrů a vozů stoupl oproti předchozímu roku o několik stovek. Ve zprávě o hospodářských výsledcích za rok 2022 firma uváděla 2300 kurýrů a tisícovku vozů. Meziročně vzrostl také počet měst, ve kterých DODO působí. Předloni jich bylo 76.

Firma loni působila ve 14 různých segmentech trhu od potravin přes elektroniku a drogerii až po léčiva. Největší meziroční nárůst napříč všemi evropskými trhy vykázal segment potravin, ve kterém se DODO stalo podle firmy nejvyužívanějším rozvozcem v celé Evropě.

„Ačkoliv se segment e-commerce potýkal i v loňském roce s celkovým poklesem, podařilo se nám dosáhnout signifikantního růstu a dále pokračovat v expanzi na velké západní trhy,“ sdělil výkonný ředitel a většinový majitel DODO Group Michal Menšík. Silný závěr loňského roku podle něj naznačil, že by se on-line obchody mohly letos dočkat opětovného růstu. „Pro rok 2024 chystáme mimo jiné další posilování v segmentu rozvozu potravin, kde budeme chtít napřič trhy získávat nové silné partnery, e-shopům nabídneme standardizovaný produkt v podobě doručení ve stejný den a chceme dále růst na trzích, kde již působíme,“ doplnil.

DODO bude také dál investovat do technologických inovací, například do využívání umělé inteligence. „Jednou z loňských novinek je pokročilý AI prediktor, který dokáže s pomocí umělé inteligence předpovědět objednávky na dva týdny dopředu s přesností na konkrétní hodiny,“ uvedl provozní ředitel DODO Group Martin Marek.

Deník Hospodářské noviny dnes uvedl, že celkově je DODO nadále ve ztrátě. Podle Menšíka bude podobná jako v roce 2022, případně o jednotky procent klesne. „Jedná se o řízenou a zdravou ztrátu, která je zapříčiněna tím, že jsme významně investovali do expanze, etablování na nových trzích, stavění managementu pro další region a interního vývoje,“ řekl deníku Menšík. „V dalších letech tedy napříč trhy očekáváme postupné překlápění směrem k zisku,“ dodal.

Zdroj: ČTK