Globální osobní letecká přeprava se v letošním roce v důsledku pandemie nemoci covid-19 propadne o 66 procent. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zhoršilo tak svou předchozí prognózu, která počítala s celoročním poklesem o 63 procent.

Zhoršení výhledu podle sdružení odráží překvapivě slabé oživování letecké přepravy v uplynulých měsících. „Katastrofální srpnové výsledky završily doposud nejhorší letní sezonu v tomto odvětví. Oživení mezinárodní poptávky prakticky neexistuje,“ uvedl šéf sdružení Alexandre de Juniac.

V srpnu se osobní letecká přeprava podle údajů IATA meziročně snížila o 75,3 procenta. Pokles tak pouze mírně zpomalil ze 79,5 procenta v předchozím měsíci.

„Bez dodatečných vládních podpůrných opatření a znovuotevírání hranic zmizí statisíce pracovních míst v oblasti letecké přepravy,“ varoval de Juniac. „V ohrožení však nejsou jen pracovní místa v letecké přepravě. Celosvětově na letecké přepravě závisí další desítky milionů pracovních míst. Pokud se hranice znovu neotevřou, živobytí těchto lidí bude vážně ohroženo,“ dodal.

 

Zdroj : ČTK