Zdroj: pixabay.com

[quote]Letecký akrobat Ivan Tuček, který se narodil před 75 lety, 20. listopadu 1942, byl mistrem světa v letecké akrobacii z roku 1978, vicemistrem světa z roku 1976 a trojnásobným mistrem republiky. Za celou kariéru nalétal asi 9000 hodin a neměl žádnou vážnější nehodu. Přesto zahynul tragicky: 25. srpna 1999 se mu při zkušebním letu v jednomotorovém letadle typu Zlín Z-142 poblíž rakouské vesnice Hirt při letu ve výšce asi 200 metrů vinou konstrukční chyby náhle sklopilo křídlo a letoun se zřítil k zemi.[/quote]

Pražský rodák Tuček miloval letectví již od mládí. Od plachtařiny přešel v Hradci Králové k motorovému létání a akrobacii. Proslavil se zejména ziskem titulu mistra světa v roce 1978, kdy se šampionát konal na letišti v Hosíně u Českých Budějovic. Absolutním mistrem světa se tehdy podruhé v historii stal Čech: Tuček navázal na triumf Ladislava Bezáka z roku 1960.

Tuček patřil v 80. letech mezi absolutní světovou špičku, po ukončení aktivní sportovní kariéry se stal krátce trenérem reprezentace, poté nastoupil k Slov-Airu jako práškovací pilot. V roce 1993 rozjel spolu se synem v Hradci Králové leteckou školu, kde působil jako šéfinstruktor.

Zdroj: ČTK