[quote]Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.[/quote]

IATA rovněž předpokládá, že ztráty odvětví za letošní rok dosáhnou 47,7 miliardy USD (jeden bilion Kč). To je sice výrazně zlepšení proti loňské ztrátě 126,4 miliardy USD, IATA však dodala, že aerolinky budou nadále potřebovat od vlád podporu na vyplácení mezd.

„Tato krize je delší a hlubší, než kdokoliv mohl očekávat,“ řekl generální ředitel IATA Willie Walsh.

Nejnovější výhled pro odvětví také ukazuje, jak je oživení nerovnoměrné. Rostou hlavně velké domácí trhy v USA a Číně. Naopak Evropa bude letos jen na třetině provozu z roku 2019, odhadla IATA.

Tržby letos pravděpodobně stoupnou o 23 procent na 231 miliard USD. Stále však budou hluboko pod tržbami z roku 2019, kdy činily 607 miliard USD.

Světlým bodem nadále zůstane poptávka po nákladní přepravě. Ta se má letos zvýšit o 13,1 procenta a překoná úroveň z roku 2019. Celkový objem nákladu má činit 63,1 milionu tun a dostane se do blízkosti předkrizového vrcholu z roku 2018, napsala agentura Reuters.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie.

 

Zdroj : ĆTK