Invoitix

Údržba hlavní dráhy na pražském Letišti Václava Havla od včerejška přesunula letecký provoz na dva týdny na vedlejší ranvej. Práce mají hlavní dráhu připravit na letní sezonu. Provoz bude letiště na vedlejší ranvej převádět podle počasí a pouze v čase mezi 08:00 a 17:00 až do pátku 5. dubna. Provoz na vedlejší dráze dočasně zvýší hluk nad hustě osídlenými částmi Prahy a Kladnem.

Podle ředitele provozu letištních ploch Václava Válka je údržba naplánována na co nejkratší možnou dobu. Kromě odgumování a běžné údržby dráhy a přilehlých ploch letiště plánuje i kontrolu světelného zabezpečovacího zařízení, geodetické ověřovací měření, obnovu značení nebo údržbu zařízení včasného varování před námrazou.

Preferovaný směr přistání na vedlejší dráhu bude od Prahy a směr vzletu na Kladno. Po 17:00 letiště převede provoz zpět na hlavní ranvej. Vedlejší ranvej je vůči hlavní téměř kolmá. Řešením zvýšeného hluku při údržbách je výstavba paralelní dráhy k dráze hlavní. Rozšíření o paralelní dráhu je dlouhodobým projektem letiště.

Letiště pravidelnou údržbu ranvejí kvůli provozní bezpečnosti provádí dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Dráhy se udržují za plného provozu letiště.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP