[quote]V letošním roce by mělo v Česku u dálnic vzniknout 207 nových parkovacích míst pro kamiony. V dalších dvou letech by pak mělo přibýt dalších 300 míst. Dnes o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). I přes stavbu nových míst je pro kamiony u hlavních tahů nedostatek parkovacích ploch, podle dopravců jich schází až 2000. Nyní je v Česku vyhrazeno pro kamiony zhruba 4500 míst.[/quote]

Nejvíce nových parkovacích ploch letos vzniklo na dálnici D1 na odpočívadle Střechov, a to 42. Dalších 40 míst silničáři vybudovali na odpočívadle Kurovice na dálnici D55, 37 nových ploch v Siřejovicích na D8 a osm míst v Humpolci na D1.

Další parkovací plochy by měly přibýt v prosinci na novém úseku D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou, jehož součástí je i odpočívadlo Osek. Bude zde dalších 80 parkovacích stání, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

V budování nových ploch u dálnic by měl stát pokračovat i v dalších letech, v příštích dvou by jich mělo vzniknout 300. Další stovky pak silničáři plánují na nově stavěných úsecích, například na dálnici D3 (odpočívadlo Suchdol), na D4 (odpočívadlo Krsice) nebo na D35 (odpočívadlo Hrušová a Bukovina).

I přesto je parkovacích stání pro kamiony v Česku málo, schází, zejména na hlavních dálničních tazích a v příhraničí. Silničáři proto plánují pro rychlejší výstavbu nových parkovacích ploch v budoucnu využít i soukromý sektor, a to například formou výstavby truckparků.

Řidiči kamionů parkovací místa potřebují zejména při využívání povinných přestávek. Vedle toho stát zvažuje také rozšíření víkendového zákazu jízdy.