AERO L 39 NG
DPP

[quote]

Nový letoun Aera Vodochody L-39NG se v sobotu a v neděli poprvé představí veřejnosti při leteckém dnu v Maďarsku. Tovární piloti Vladimír Továrek a Vytautas Požela s ním ukážou akrobatické prvky, pro které nyní získali certifikaci. První ukázka v tuzemsku bude na Dnech NATO v Ostravě 19. září, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík.

 

[/quote]

„Na svou první akrobatickou ukázku před publikem si letoun L-39NG musel dlouhou dobu počkat, a to z toho důvodu, že velké letecké události byly kvůli protipandemickým opatřením buď odloženy nebo zcela zrušeny,“ řekl Tvrdík. Při ukázkách nebudou piloti podle mluvčího nijak limitováni, před získáním certifikace absolvovali několikadenní nácvik na letišti ve Vodochodech.

První veřejné akrobatické vystoupení bude v sobotu a neděli na letecké akci Kecskemét Air Show 2021 v Maďarsku, poté letoun zamíří na Slovensko na letecké dny SIAF na základně Malacky, které jsou naplánovány na 4. a 5. září. O dva týdny později uvidí L-39NG v akci lidé v Ostravě.

L-39NG je cvičný letoun, ale zároveň může plnit roli lehkého bitevníku. Od minulého roku má typový certifikát potvrzující, že je způsobilý k mezinárodnímu letovému provozu a splňuje bezpečnostní požadavky. Aero letos spouští jeho sériovou výrobu, jeho vývoj, například v oblasti rozšiřování zbraňových systémů či zapojení dalších technologií z virtuální reality, bude pokračovat. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost Omnipol.

Aero Vodochody je největším leteckým výrobcem v České republice, kromě vojenských programů spolupracuje také s výrobci v oblasti civilního letectví.

 

Zdroj : ČTK