Liberecký kraj chce prostřednictvím své společnosti Autobusy LK od minoritních vlastníků odkoupit zbylé akcie společností ČSAD Liberec a Autocentrum Nord. ČTK o tom informoval mluvčí kraje Filip Trdla. Kraj plánuje fúzi všech tří společností k 1. lednu 2024 s cílem strukturu zjednodušit a zpřehlednit. Kromě kraje a jeho společnosti Autobusy LK vlastní akcie 11 měst a obcí Liberecka, dohromady mají ale jen 0,56 procenta akcií ČSAD Liberec a 2,23 procenta akcií Autocentra Nord.

„Nabídková cena činí 125 korun za akcii ČSAD Liberec, v nominální hodnotě 100 korun, a 74 korun za akcii Autocentra Nord v nominální hodnotě 40 korun. Kupujícím by byla v obou případech společnost Autobusy LK, jejímž jediným společníkem je Liberecký kraj. Nabídková cena vychází ze znaleckého posudku zpracovaného kanceláří APELEN Valuation,“ doplnil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Pokud na prodej všichni přistoupí, mělo by to kraj stát zhruba 1,57 milionu korun.

Majoritní balík akcií ČSAD Liberec a sesterské společnosti Autocentrum Nord koupil Liberecký kraj na podzim 2018 prostřednictvím své společnosti Autobusy LK s cílem získat kontrolu nad zajištěním regionální autobusové dopravy a penězi, které na dopravní obslužnost vynakládá. Majoritní vlastník Liberecká automobilová doprava (LIAD) prodal bezmála 86 procent akcií obou společností za 10,673 milionu korun. Kapitalizací pohledávek a finančními vklady kraj postupně svůj majetkový podíl zvýšil na dnešních 99,437 procenta respektive 97,768 procenta akcií.

„My jsme tehdy prověřovali možnost, jestli neumíme zajistit veřejnou autobusovou příměstskou dopravu v kraji nebo části kraje vlastní firmou, vlastním dopravním podnikem. Analýzy nám doporučily cestu odkupu akcií již existující firmy jako cestu nejrychlejší a také ekonomicky nejvýhodnější,“ řekl již dříve ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Hlavní výhodu pro kraj vidí v tom, že díky tomu získal přehled o skutečných nákladech autobusové dopravy.

Dnes ČSAD Liberec zajišťuje podle Půty zhruba 60 procent regionální autobusové dopravy, hlavně na Liberecku a Českolipsku, a cestujících díky moderním autobusům přibývá. Největším akcionářem je po firmě Autobusy LK a kraji město Liberec, které vlastní 6337 akcií ČSAD Liberec a stejný počet akcií Autocentra Nord. Celkově by za své akcie mělo krajské město získat 1,261 milionu korun. Liberečtí radní jednali o prodeji akcií minulý týden, ale neshodli se. Poslední slovo tak bude mít zastupitelstvo, které prodej akcií obou společností kraji projedná ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK

DPP