Litva zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti po železnici zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Informuje o tom agentura Reuters. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankcí proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu.

Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov už v pátek uvedl, že zákaz se týká 40 až 50 procent zboží, které se po železnici dováželo do této ruské exklávy vklíněné mezi Litvu a Polsko. Sankce EU se mimo jiné vztahují na dovoz uhlí, kovů, stavebních materiálů a vyspělých technologií. „Tento krok považujeme za nejvážnější porušení práva na svobodný tranzit do Kaliningradské oblasti i z ní,“ uvedl Alichanov. Dodal, že pokud Litva zákaz nezruší, bude muset jednat o posílení dopravy zboží po moři.

To, že zákaz vstoupil v platnost, potvrdila nákladní divize litevských státních drah v dopisu svým zákazníkům. Ministerstvo zahraničí ve Vilniusu na žádost o vyjádření nereagovalo, uvádí Reuters.

Kaliningradská oblast dostává dodávky zboží po železnici přes litevské území, také plyn do tohoto regionu teče plynovodem přes Litvu.

V únoru Litva uzavřela svůj vzdušný prostor pro lety mezi Kaliningradskou oblastí a Ruskem, letouny tak musejí absolvovat delší trasu nad Baltským mořem.

Zdroj  :ČTK