DPP

[quote]Kontejnerovou loď Ever Given, která téměř týden blokovala Suezský průplav, se dnes podařilo uvolnit. Doprava na této klíčové vodní cestě se tak začala obnovovat, informovala agentura Reuters. Minulý týden v úterý plavidlo o velikosti několikaposchoďového domu tuto trasu zablokovalo napříč, čímž zatarasilo cestu mnoha dalším lodím. Každý den prodlevy znamenal ve světovém obchodě ztrátu přes devět miliard dolarů (asi 200 miliard Kč).[/quote]

Flotila remorkérů za pomoci vrcholícího přílivu dostala 220.000 tun vážící kolos z písčitého břehu průplavu. Poté loď podle záběrů místní televize za doprovodu remorkérů pomalu zamířila ke středu kanálu.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí prohlásil, že Egyptu se podařilo ukončit krizi, kterou nehoda 400 metrů dlouhé lodi vyvolala. Suezský průplav je pro Egypt důležitým zdrojem devizových příjmů.

Podle agentury Reuters se již část lodí, které čekaly na uvolnění průplavu, dala do pohybu. Šéf správy průplavu Usáma Rabía uvedl, že do úterního rána kanálem v obou směrech propluje více než stovka lodí.

Desítky plavidel ale už předtím zvolily alternativní cestu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodlouží zhruba o dva týdny a také notně prodraží, nemluvě o zpoždění dodávek.

Na proplutí kanálem čeká více než 400 lodí, uvedl Rabía. Dodal, že jejich proplutí by mohlo trvat až tři a půl dne. Podle společnosti Maersk by se však námořní doprava mohla s negativním důsledky nehody potýkat ještě týdny či měsíce.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19.000 lodí, napsala agentura AP.

 

Zdroj  :ČTK