[quote]Lodníci ve vnitrozemské plavbě budou mít nárok na častější odpočinek. Počítá s tím novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Sdělil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podle odhadu ministerstva dopravy se toto právo dotkne řádově stovek lodníků. Požadavek na častější odpočinek vyplývá z evropské směrnice.[/quote]

Podle současné úpravy nemusí zaměstnavatel poskytovat lodníkům odpočinek každý týden, ale nejpozději po devíti týdnech, a to v rozsahu 315 hodin. Změna zákona zkracuje dobu poskytnutí odpočinku na 31 dnů, tedy zhruba na 4,5 týdne, a dobu pro odpočinek stanoví na 225 hodin. Lodník bude mít právo i na odpočinek mezi směnami, v případě nouzových situací bude mít ale provozovatel právo mu tento odpočinek zkrátit.

Novela také usnadňuje poskytování informací z českého systému Říčních informačních služeb úřadům ostatních zemí EU. Půjde o informace týkající se přepravovaného nákladu, místa počátku a konce přepravy a také data o poloze a pohybu plavidla.

Schválená novela také prodlužuje Vltavskou vodní cestu zhruba o dva kilometry tak, aby turisté plující po Vltavě mohli svá plavidla ukotvit blíže centru Českých Budějovic. Do předlohy se ve Sněmovně dostala i výjimka ze zákazu plavby při povodních pro plavidla Českého hydrometeorologického ústavu, která tak bude moci zabezpečovat předpovědní službu.

Na základě poslaneckého návrhu Jaroslava Foldyny novela také nově upravuje právní postavení Ředitelství vodních cest. Ředitelství, které je nyní organizační složkou státu, se stane státní příspěvkovou organizací.

Zdroj: ČTK

DPP