[quote]V loňském roce se při dopravních nehodách zvýšil počet zraněných dětí, které nebyly připoutané. V tiskové zprávě to dnes uvedl šéf Besipu Tomáš Neřold. Za to, že jsou děti v autě připoutány, odpovídá podle zákona řidič. Pokud s dítětem cestuje rodič nebo jeho doprovod, přechází povinnost na něj.[/quote]

Pět nepřipoutaných dětí bylo loni zraněno těžce, dvě v důsledku těchto nehod zemřely. „Je zarážející, že osoby odpovědné za připoutání dítěte, paradoxně nejčastěji rodiče, tyto povinnosti nerespektují,“ uvedl ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič. Lehce zraněno bylo 178 dětí, které nebyly připoutané, proti roku 2018 o 42 více. Frič upozornil, že při lehkém zranění nejde jen o modřiny, ale například i o zlomeniny.

Podle Besipu loni porušovalo povinnost se připoutat zhruba osm procent českých řidičů, meziročně o procento více. Porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přílbu je podle Besipu druhým nejčastěji evidovaným přestupkem v rámci bodového hodnocení řidičů.

Celkem loni podle Besipu zemřelo v důsledku dopravních nehod 16 dětí, 12 z toho jako spolujezdci ve vozidlech. Vlastním zaviněním loni při nehodách zemřely dvě děti, 47 jich bylo těžce zraněno, šlo zejména o chodce a cyklisty. Ostatní děti byly usmrceny nebo těžce zraněny jiným účastníkem silničního provozu.

„Děti jsou jako účastníci silničního provozu jednou z neohroženějších skupin mimo jiné proto, že nejsou samy schopny správně vyhodnotit situaci a reagovat na ni. Neumí tak dobře jako dospělí předvídat rizika a následky svého jednání, odhadnout vzdálenost a rychlost vozidla,“ uvedl Neřold. Na vzdělávání dětí se zaměřuje projekt Centra dopravního výzkumu a Besipu Děti v dopravě. Besip také pořádá dopravní soutěž mladých cyklistů nebo lekce na dětských dopravních hřištích.

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018. Klesl počet těžce zraněných, kterých loni bylo 2110, meziročně o 355 méně. Naopak téměř o 3000 na 107.572 stoupl počet dopravních nehod. Nejtragičtějším měsícem minulého roku byl srpen, během něhož na silnicích v zemi zemřelo 62 lidí. Nejméně obětí si nehody vyžádaly v lednu, bylo jich 25.

 

Zdroj : ČTK