[quote]Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air hodlají v dubnu vstoupit na rakouský trh. Sázejí na růst poptávky po cestách do východní Evropy a na prostor na trhu, který se vytvořil po pádu dvou konkurenčních přepravců. Do spojení Vídně s destinacemi ve střední a východní Evropě společnost investuje 331 milionů dolarů (7,1 miliardy Kč) a vytvoří 120 nových pracovních míst. Na tiskové konferenci ve Vídni to dnes oznámil ředitel firmy József Váradi.[/quote]

Vídeňské letiště patří k největším dopravním uzlům pro východní Evropu. Za prvních devět měsíců loňského roku se počet cestujících tímto směrem zvýšil o 11 procent, zatímco počet lidí mířících z Vídně do západní Evropy vzrostl o 4,2 procenta, uvedla agentura Reuters.

Budapešťské aerolinky chtějí na vídeňském letišti provozovat tři stroje, do konce letošního roku by měly zahájit lety na celkem 17 trasách, kromě jiného do polského Gdaňsku, bosenské Tuzly a bulharské Varny.

Zaměření Wizz Air na střední a východní Evropu maďarské aerolinky ochránilo před tvrdou konkurencí na středomořských a západoevropských linkách. Právě silná konkurence přispěla ke krachu německého přepravce Air Berlin a jeho rakouské dceřiné společnosti Niki.

Z Prahy Wizz Air létá do devíti destinací v pěti zemích, mimo jiné do Gruzie a na Island.

Zdroj: ČTK