[quote]Dánská společnost A.P. Moller-Maersk ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) o 85 procent na 2,71 miliardy dolarů (57,8 miliardy Kč). Mírně tak překonala odhady. Šéf podniku Sören Skou dnes také upozornil, že citelný nárůst poptávky vedl k nedostatku kontejnerů. Maersk je největším kontejnerovým dopravcem po moři a hospodářské výsledky tohoto podniku se považují za ukazatel vývoje globálního obchodu.[/quote]

Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali, že Maersk vytvoří zisk EBITDA 2,68 miliardy dolarů. Tržby vzrostly o 16 procent na 11,3 miliardy dolarů.

Za loňský rok činil zisk EBITDA 8,3 miliardy dolarů a na rok letošní Maersk odhaduje zisk 8,5 miliardy až 10,5 miliardy dolarů. Výhled nicméně nadále ovlivňuje pandemie covidu-19 a její dopad na poptávku, uvedla společnost.

„Slyšel jsem o případech, kdy se dopravci rozhodli poslat prázdné kontejnery zpět do Asie, než aby týden nebo dva čekali a expedovali je naplněné americkým zbožím,“ řekl Skou televizi CNBC.

„Snažíme se vypořádat s naprosto bezprecedentní poptávkou. Ta se zvyšuje vlivem růstu výdajů spotřebitelů i velkého doplňování zásob – maloobchodní prodejci přestali ve druhém čtvrtletí nakupovat zboží v Asii, což přetrvávalo i podstatnou část léta,“ vysvětlil Skou. Kontejnerové lodě od srpna plují s plnou kapacitou, což se už deset let nestalo.

Námořní doprava se loni poměrně rychle zotavila, když se globální obchod předtím vlivem pandemie prakticky zastavil. K jejímu zotavení přispělo mimo jiné i zvýšení maloobchodního prodeje ve Spojených státech, uvedla agentura Reuters. Maersk očekává, že mezinárodní obchod využívající námořní kontejnery se letos zvýší o tři až pět procent, zatímco loni se o dvě procenta snížil.

 

Zdroj : ČTK