Zdroj: Archiv

Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk za druhé čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 8,9 miliardy USD (214,5 miliardy Kč). O výsledcích hospodaření dnes informoval list Financial Times. Firma letos potřetí zvedla výhled celoročního zisku. Vlivem přetížených globálních dodavatelských řetězců rostou sazby za přepravu. Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považován bývá za barometr světového obchodu. Na trhu má podíl 17 procent.

Tržby Maersk v uplynulém čtvrtletí zvýšil o 50 procent na 21,7 miliardy USD. Analytici oslovení dopravcem přitom předpokládali, že vystoupají na 19,7 miliardy USD.

Odvětví lodní dopravy zaznamenalo v posledních čtvrtletích rekordní zisky vlivem nárůstu spotřebitelské poptávky a komplikacím vyvolaným pandemií, které zadržují kontejnery v klíčových přístavech v Číně, Evropě a Spojených státech.

„Přetížení globálních dodavatelských řetězců vedoucí k vyšším sazbám za přepravu trvá déle, než se původně předpokládalo,“ uvedla společnost Maersk v prohlášení.

Vzhledem k vysokým sazbám za přepravu zvýšil dopravce letos potřetí výhled celoročního zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA), a to na přibližně na 37 miliard USD. V předchozí prognóze počítal se ziskem EBITDA 30 miliard USD. Výhled zisku EBIT firma zvedla na 31 miliard USD z předchozích 24 miliard USD.

Společnost by má úplné hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnit ve středu.

Zdroj: ČTK