[quote]Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden představila plán na zdvojnásobení fondu, který má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v německých městech. Objem fondu by tak měl dosáhnout jedné miliardy eur (26 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.[/quote]

Německá vláda se na vytvoření fondu dohodla minulý měsíc s automobilkami, které slíbily, že do něj vloží polovinu z původně plánovaných 500 milionů eur. Fond má pomoci odvrátit návrhy na zákaz jízdy naftových aut, které se v poslední době objevily v některých německých městech.

Merkelová uvedla, že dodatečných 500 milionů eur na zdvojnásobení fondu poskytne federální vláda. Nevyloučila nicméně, že vláda požádá automobilky o zvýšení jejich původně slíbeného příspěvku. Peníze z fondu bude podle kancléřky možné využít na řadu projektů, včetně zlepšení veřejné dopravy či výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily.

,,Musíme udělat maximum, abychom ten zákaz jízdy (naftových aut) odvrátili,“ uvedla Merkelová na společné tiskové konferenci se starosty velkých německých měst.

Dodala, že další setkání se zástupci automobilového průmyslu se uskuteční po zářijových parlamentních volbách.

Na srpnové schůzce představitelé automobilek souhlasili, že provedou u více než pěti milionů naftových vozů úpravu softwaru, která má snížit emise oxidů dusíku.

Naftové motory se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německé automobilky Volkswagen ohledně manipulace s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Zdroj: ČTK