Město Plzeň zapojilo veřejnost do úpravy koncepcí veřejné dopravy. Po sérii diskusí s obyvateli, žáky, studenty, učiteli, rodiči a zaměstnavateli, které se uzavřely ve středu, vznikl soubor mnoha podnětů. Teď je město zapojí do aktualizovaného generelu veřejné dopravy, který bude hotový letos, a následně do souhrnného projektu cyklodopravy. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09).

„Samozřejmě není možné všechno zapracovat, ale závazkem města je dál komunikovat s občany. Teď jsou moderní participativní rozpočty, což je v zásadě tohle. To je správný způsob, jak diskutovat s občany o rozpočtu – zda chtějí upravit zastávky na lince 12, nebo budovat novou tramvaj na Vinice, protože všechno není finančně možné. Z diskusí vyplynulo, že občané jsou informovaní a velmi to sledují,“ řekla Tereza Pelclová z Centra pro komunitní práci západní Čechy (CpKP), které projekt strukturovaných debat připravilo se spolkem PaNaMo. „Strašně si ceníme toho, že město šlo do této diskuse, protože doprava je v Česku takové téma, o kterém se s veřejností nediskutuje,“ uvedla.

Podle Vozobule bylo aktivně zapojeno 180 žáků a studentů z různých částí Plzně, kteří vidí město vesměs zajímavěji než dospělí. „Nastavení mladé generace je jiné. Vnímají město tak, že má být zajímavé pro život, nikoli jen primárně pro auta. Většina studentů a žáků se domnívá, že je město nastavené pro automobily, ne pro pěší a uživatele veřejné dopravy,“ řekl. Nerozumí třeba rušení přechodů pro chodce na Klatovské třídě, která je nejfrekventovanější ulicí v Plzni. Nemyslí si, že je nejdůležitější mít co největší dopravní kapacitu, ale chtějí se cítit bezpečně jako chodci i při cestě na veřejnou dopravu i v ní.

„Diskuse vybudily některé ředitele škol, kteří oslovili město a začali s námi projednávat problematická místa. V Liticích už jsou navržená konkrétní dopravní opatření. Nejkřiklavějším případem je 25. základní škola Chválenická, kde je špatně prakticky všechno. Budeme to řešit,“ řekl Vozobule. Iniciátorem musí být škola, město s ní pak bude hledat řešení, třeba jako na některých školách v Praze, kde uzavírají ulice od 07:30 do 08:00 nebo zavádějí silnější dohled městské policie. Podle Vozobule mají chuť zlepšit dopravní řešení 25., 21., 31. ZŠ a školy v Liticích a Černicích. „Vyzkouší se to a pak navrhneme stálé opatření formou dopravního značení,“ uvedl.

Podle Vozobule by děti chtěly jezdit MHD, ale často je překážkou rodič. „Tím pseudobezpečím, které si rodič myslí, že vytváří pro dítě, vzniká spousta problémů. Místní emise z aut u škol tam odeberou vzduch do metru výšky,“ uvedl.

Pro město je cestou také doprava na kolech a bateriová a nebateriová vozítka typu koloběžek. „Do dvou tří týdnů budeme jednat s několika základními školami o kolárnách. Chceme se věnovat také zlepšování cyklostezek ke školám,“ řekl Jan Hakl, vedoucí veřejné dopravy a cyklodopravy města.

Zdroj  :ČTK