Okresní soud v Uherském Hradišti uložil dnes traťovému komisaři Petru Pláškovi osmnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu 18 měsíců za pochybení při pořádání rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Závodní auto řízené advokátem Michaelem Bartončíkem tam na podzim 2012 srazilo šest lidí stojících u trati. Čtyři dívky zemřely, dva lidé utrpěli zranění. Další čtyři muže, kteří se na organizací závodu podíleli, soud obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný, obhájci obžalovaných jej ponechali bez vyjádření, žalobce si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání.

Všem pěti obžalovaným hrozilo za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti až šest let vězení. Vinu odmítli, vynesení rozsudku se dnes nezúčastnili. Státní zástupce Tomáš Pindur navrhoval uložit obžalovaným podmíněné tresty v rozmezí jednoho až dvou let. Obhájci žádali pro své klienty zproštění obžaloby.

Traťový komisař Plášek podle rozsudku v rozporu se svými povinnostmi nevykázal dívky od trati. „Věděl, jak se má chovat. Věděl, že má od trati odhánět lidi a v případě, že se mu to nepodaří, má zavolat vedoucímu rychlostní zkoušky, že toho není schopen, a došlo by ke zrušení rychlostní zkoušky,“ řekl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Jiří Přibyl. Upozornil také na to, že Pláškovo stanoviště bylo na opačné straně trati, než kde se nehoda stala. Uložený trest označil Přibyl za výchovný.

Obžalovaní byli v případu i předseda organizačního výboru závodu Petr Bujáček, vedoucí rychlostní zkoušky Josef Nášel, hlavní činovník pro bezpečnost Miroslav Smolík a bezpečnostní delegát Václav Filip. Podle žalobce porušili ustanovení mezinárodních sportovních řádů týkající se organizace rallye, tvorby bezpečnostního plánu, zabezpečení míst na trati nebo kontrol před závodem. Soud však neshledal, že by svým povinnostem nedostáli. „Není pravdou, že by něco podcenili nebo tomu nevěnovali náležitou pozornost,“ řekl Přibyl.

Státní zástupce nechtěl podrobněji rozsudek komentovat, počká na jeho písemné vyhotovení. Pláškova obhájce Tomáše Vymazala rozhodnutí soudu nepřekvapilo. „Předseda senátu, respektive Okresní soud v Uherském Hradišti tento názor zastával již původně. A ostatně před třemi lety se chtěl vyloučit právě z důvodu, že veřejně prezentoval svůj názor na věc, že nevidí nikoho jiného jako viníka než Petra Pláška,“ řekl novinářům Vymazal. Filipův obhájce Andrej Lokajíček poukázal na to, že soud v případu provedl rozsáhlé dokazování. „Přes vše, co organizátoři učinili, nebylo možné té tragédii zabránit,“ uvedl Lokajíček.

Vůz Mitsubishi Lancer EVO IX měl Bartončík při závodě na uzavřené trati pronajatý, spolujezdce mu dělal jeho bratr Josef Bartončík. V kauze obviněni nebyli, byť podle policie se na nehodě kromě silného větru podepsala i jezdecká chyba. Stejný závodní vůz havaroval s jinými posádkami už na Rallye Český Krumlov v roce 2010 a při Rally Vsetín v roce 2011. Obžalovaní Bujáček a Smolík tvrdili, že auto mělo dlouhodobé technické problémy, jeho majitel to odmítl. Plášek, který sám při nehodě utrpěl zranění, poukazoval na odbyté školení před závodem i na to, že na místě havárie údajně nebyl dostatečně vyznačen zakázaný prostor pro diváky. To tvrdili i příbuzní obětí. Pořadatelé však uvedli, že lokalita označená byla.

Tragédie, při níž zahynuly dívky ve věku mezi sedmi a 20 lety, se stala 10. listopadu 2012. V roce 2016 nepravomocně uložil okresní soud tehdy jedinému obžalovanému Pláškovi osmnáctiměsíční podmíněný trest. Krajský soud rozsudek zrušil a věc vrátil k došetření státnímu zástupci, který později obžalobu rozšířil o další čtyři lidi. Okresní soud se kauzou znovu začal zabývat v prosinci 2019.

Zdroj : ČTK

DPP