Ministerstvo dopravy prověřuje možnost jízdy vlaků rychlostí 200 kilometrů za hodinu na vybraných úsecích čtyř železničních tratí v jižních Čechách, na jižní Moravě, na Plzeňsku a Pardubicku. Aktuálně mohou vlaky na určitých tratích jezdit rychlostí 160 kilometrů v hodině. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Legislativně je Česko na zvýšení rychlosti na konvenčních tratích i na vysokorychlostní tratě podle Jemelky připraveno. Po prvních úsecích by vlaky rychlostí 200 kilometrů za hodinu mohly projet už v příštím roce.

„Ministerstvo začalo prověřovat možné zvýšení rychlosti na tratích z Rakvic do Břeclavi, na čtvrtém železničním koridoru mezi Benešovem a Českými Budějovicemi, v Ejpovickém tunelu na trati z Rokycan do Plzně a na trati z Pardubic do Chocně,“ řekl Jemelka.

V budoucnu by na seznam prověřovaných tratí podle něj mohly přibýt i další modernizované úseky železnice. V roce 2025 se rychlost 200 kilometrů v hodině podle Jemelky zavede na některém z uvedených úseků. „Teď předpokládáme zavedení na vybraných úsecích vybraných tratí v poměrně dohledné době,“ řekl Jemelka. O délkách úseků na zmíněných tratích, ušetřeném čase a dalších parametrech podle něj bude ministerstvo informovat později.

Na zvýšení rychlosti na železnici jsou podle Jemelky připraveni dopravci České dráhy (ČD) a RegioJet (RJ). „Mají potenciál toto zvládnout a mít k dispozici vhodné lokomotivy, vagony či jednotky,“ dodal Jemelka. Vlaky používané na tratích s vyšší rychlostí budou muset být vybaveny jednotným evropským zabezpečovačem ETCS, který funguje jako nezávislý dohled nad vlaky a automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak.

Podle mluvčího ČD Filipa Medelského dráhy disponují stovkami vozů a desítkami lokomotiv, které jsou schválené pro provoz rychlostí 200 kilometrů v hodině. Na tratích v zahraničí touto rychlostí jezdí například mezinárodní expresy do Hamburku. „V současné chvíli je však požadavek na rychlost na zahraničních úsecích ještě vyšší. Proto pořizujeme i vozidla na vyšší rychlost, a to konkrétně 230 km/h, které lze provozovat i na vysokorychlostních tratích,“ řekl ČTK Medelský. Dráhy podle něj aktuálně provozují sedm railjetů, šest pendolin řady 680 a šest lokomotiv 1216 Taurus, které umí dosáhnout rychlosti 230 kilometrů za hodinu.

Dráhy objednaly i další vlaky pro vyšší rychlosti. „Jedná se o 20 devítivozových jednotek ComfortJet. Po dodání devítivozových kompletních souprav budou schváleny pro provoz na 230 km/h. A dále je objednáno a ve výrobě 50 elektrických lokomotiv Siemens Vectron upravených také na rychlost 230 km/h, které začneme přebírat na konci příštího roku,“ uzavřel Medelský.

RegioJet bude vlaky pro vyšší rychlost pořizovat. „Vůbec první trakční jednotky objednané na rychlost až 200km/h jsou elektrické jednotky na linku R9, kde RegioJet zahájí provoz od prosince 2026. Tuto linku jsme získali v minulém roce a týká se provozu rychlíkových vlaků z Prahy přes Havlíčkův Brod do Jihlavy/Brna,“ řekla ČTK mluvčí RJ Alexandra Janoušek Kostřicová.

Infrastruktura vybraná pro vyšší rychlost musí mít vhodné poloměry traťových oblouků, tedy zatáček na tratích, traťovou část zabezpečovače ETCS a nesmí mít omezení v podobě železničních přejezdů. Tyto úpravy Správa železnic (SŽ) provádí i na tratích, které zatím připravuje na rychlost 160 kilometrů za hodinu. Například začátkem května oznámila rekonstrukci více než 30 kilometrů dlouhého úseku mezi Lysou nad Labem a Mělníkem, kam v roce 2028 plánuje přidat třetí kolej a zrušit všechny přejezdy.

Zdroj: ČTK