Ministerstvo dopravy vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který rozděluje peníze na výstavbu a opravy silnic, železnic a vodních cest. Termín podání přihlášek je do 16. ledna a předpokládaný nástup do funkce od února.  V současné době fond vede Zbyněk Hořelica, který je v jeho čele od roku 2015.

„Jde o služební poměr, kde je teď přesoutěžení povinné. Čekají nás i výběrová řízení ředitele odboru a ředitele dalších institucí. Věřím, že pan ředitel Hořelica pozici obhájí,“ řekl webu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Počátkem týdne Kupka informoval, že SFDI loni investoval rekordních 131,63 miliardy korun, což je o čtyři miliardy více, než byl rozpočet. Letos bude podle něj hospodařit se 150,9 miliardy korun. Částka je o 23,3 miliardy korun vyšší, než byla ve schváleném rozpočtu fondu na loňský rok. Podle ministra letošní rozpočet fondu počítá s více penězi do železnice než do silniční dopravy. Financování staveb na železnici se bude opírat o rekordní rozpočet Správy železnic v předpokládané výši 61,9 miliardy korun, s možností navýšení až na 70,4 miliardy korun díky úvěru Evropské investiční banky.

Výběr ředitele fondu vyžaduje služební zákon, funkční období je pětileté. Hořelica v roce 2015 vystřídal v čele fondu Tomáše Čočka, který se tehdy stal náměstkem ministra dopravy pro ekonomiku a evropské fondy.

Zdroj  :ČTK