DPP

[quote]Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělilo za dva roky malým obcím na opravy místních komunikací zhruba 500 milionů korun. Celkem úřad na opravy komunikací, mostů nebo veřejných parkovišť přispěl 770 žadatelům, na všechny se ale nedostalo. Celkem obce poslaly na ministerstvo požadavky na opravy za zhruba 1,3 miliardy korun. Na včerejším setkání s novináři to řekla ministryně Karla Šlechtová.[/quote]

Program, který je zaměřený na podporu obcí s počtem do 3000 obyvatel, by měl pokračovat i příští rok. Pro jeho pokračování bude ale třeba na pondělním jednání vlády vyjednat navýšení rozpočtu ministerstva. Minimální částku, kterou od ministra financí Ivana Pilného bude Šlechtová požadovat, je 250 milionů korun. Pokud se o tuto částku nepodaří rozpočet navýšit, je ministryně připravená peníze pro tento účel vzít z podpory cestovního ruchu.

Investice do zanedbané obecní infrastruktury podpořil předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák. Zejména malé obce podle něj nemají na opravy komunikací dost vlastních peněz. Například obec Sychrov v Libereckém kraji pracuje s ročním rozpočtem tří milionů korun. V obci je přitom pět mostů, z nichž dva jsou v havarijním stavu. Cena opravy každého z nich se pohybuje ve stejné výši, jako je uvedený rozpočet obce, dodal Polčák.

Na opravu místních komunikací je možné použít pouze peníze z národního rozpočtu. Žádný evropský dotační titul se rozvoji malých obcí nevěnuje, dodala ministryně.

Zdroj: ČTK