Invoitix

[quote]Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) ukončí po třech letech program poskytování mimořádných dotací krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. V letech 2015 až 2017 poslal jeho prostřednictvím regionům, které tyto silnice vlastní, téměř 11 miliard korun. [/quote]

,,V současné době další prostředky nemáme,“ řekl dnes novinářům na konferenci v Luhačovicích ředitel fondu Zbyněk Hořelica.

Předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová v reakci na jeho slova uvedla, že pro kraje by konec příspěvků od SFDI byl nepřijatelný a „naprosto nepředstavitelný“.

,,Asociace krajů, tedy všichni hejtmani, s tím rozhodně nesouhlasí. V roce 2015 kraje obdržely na opravy 4,4 miliardy korun, v roce 2016 to byly tři miliardy, v roce 2017 tři miliardy korun. Přesto tyto finanční prostředky nestačí, protože kraje za ně nechají provádět nejen běžné opravy, ale i nákladné rekonstrukce například mostů na silnicích II. a III. tříd. Pokud peníze od Státního fondu dopravní infrastruktury v roce 2018 kraje nedostanou (i když nám to bylo při předchozích jednáních už dříve přislíbeno), nebudeme moci silnice opravovat a jejich devastace se dál bude prohlubovat,“ dodala Vildumetzová.

Předpokládá, že o tom ještě budou kraje jednat, a doufá, že se pro příspěvky najde prostor v návrhu státního rozpočtu i při vyhodnocení hospodaření SFDI ke konci letošního roku.

,,Situace, kdy by SFDI nepřispěl v roce 2018 na opravy krajských silnic, je pro nás naprosto nepředstavitelná a nepřijatelná,“ uvedla Vildumetzová.

Podle ředitele SFDI by ale opravy těchto silnic měly kraje primárně hradit z peněz, které získají z rozpočtového určení daní. Opětovný příspěvek ze strany SFDI na rok 2018 nepovažuje Hořelica za pravděpodobný. Vláda by o jeho poskytnutí podle něj mohla rozhodnout pouze v případě, že se zlepší výběr daní a poplatků z užívání dálnic a silnic prvních tříd.

Pokud jde o Zlínský kraj, na opravy silnic nižších tříd poskytl fond pro letošní rok zhruba 133 milionů. Financováno z nich bylo 31 silničních staveb.

,,Pokud by skutečně měl být na příští rok výpadek financí na opravy silnic druhých a třetích tříd ze Státního fondu dopravní infrastruktury, tak ty peníze budou chybět,“ uvedl náměstek zlínského hejtmana pro dopravu Pavel Botek.

Kraje podle něj převzaly silnice druhých a třetích tříd v katastrofálním a zoufalém stavu.

,,Rozpočtové určení daní bylo krajům kráceno v době krize a nebylo narovnáno. Ty peníze prostě chybí a je to určitě dluh státu v této záležitosti,“ řekl Botek.

V nejhorším stavu jsou podle něj ve Zlínském kraji silnice v okolí Morkovic-Slížan na Kroměřížsku a Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. V roce 2016 bylo 665 km krajských silnic v havarijním stavu, dalších 313 kilometrů bylo označeno jako nevyhovující. Hejtmanství se prostřednictvím Ředitelství silnic Zlínského kraje stará o celkem 1760 kilometrů silnic.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP