[quote]Ministerstvo dopravy zaslalo desítky výzev majitelům billboardů k odstranění reklamních poutačů u dálnic. První výzvy odeslalo ministerstvo na začátku minulého týdne. V současnosti trvá pětidenní lhůta od data doručení výzev, kterou mají majitelé na odstranění poutačů. Poté mohou úřady začít se zakrýváním a následně i odstraňováním těchto poutačů. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.[/quote]
Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic 1. třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. K 1. září by tak od silnic v Česku měly zmizet 3000 z celkem 25.000 poutačů. Část provozovatelů ale oznámila, že reklamní poutače neodstraní. Někteří provozovatelé reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. Tvrdí, že tím změnili charakter ploch, které již nejsou reklamním zařízením.
V současnosti silničáři dokončují seznam všech poutačů stojících kolem silnic první třídy, jichž se odstranění týká. Jen u dálnic Ředitelství silnic a dálnic napočítalo více než 1100 takových billboardů, nejvíc na dálnici D1.
Zatímco na dálnicích má povinnost odstraňovat nepovolené poutače ŘSD, na silnicích první třídy je to podle ministerstva dopravy věc krajů a jejich organizací. Z ankety ČTK z minulého týdne vyplývá, že velká část krajů nemá hotový soupis billboardů v ochranném pásmu kolem silnic I. třídy. Některé kraje tvrdí, že jim sčítání poutačů nepřísluší a je to věcí ŘSD.
Nařízení o odstranění billboardů, motivované zvýšením bezpečnosti silničního provozu, se netýká zastavěných území, kde je reklamních ploch nejvíc.
Reklamní zařízení podle zákona o pozemních komunikacích může zobrazovat nejen klasickou reklamu, tedy sdělení s cílem dosažení zisku, ale může šířit i nekomerční informace, třeba kulturní, politické nebo vzdělávací.
Zdroj: ČTK