[quote]Sdružení evropských železničních dopravců CER zvolilo na valném shromáždění v polském Gdaňsku do řídicího výboru šéfa Českých drah Pavla Krtka. V tiskové zprávě o tom informovaly České dráhy. Krtek je součástí patnáctičlenného výboru od roku 2015. Nynější dvouleté období bude výbor řídit předseda představenstva Asociace švédských železničních společností Crister Fritzson.[/quote]

,,Účast českého zástupce v řídicím výboru CER znamená příležitost ovlivňovat proces tvorby a schvalování norem, které rozhodující měrou ovlivňují činnost evropských dopravců, tedy i Českých drah,“ uvedl ve zprávě český dopravce.

Sdružení v Bruselu dlouhodobě prosazuje zájmy železničních dopravců a správců infrastruktury. Aktivně působí mimo jiné při vyjednávání podmínek takzvaného 4. železničního balíčku, podle kterého se mají jednotlivé unijní trhy železniční dopravy otevírat konkurenci.

Podle webu railwaygazette.com se místopředsedy CER stali Ilona Dávidová z maďarského dopravce MÁV, Andreas Matthä z rakouského ÖBB, Oliver Wolff z německého VDV a generální ředitel Železníc Slovenskej republiky Martin Erdössy.

Sdružení CER bylo založeno v roce 1988 původně 12 železničními podniky, postupně se jeho řady rozrostly na více než 70 členů. Jde o soukromé i státní železniční dopravce, provozovatele infrastruktury a jiné společnosti podnikající na železnici. CER nyní zastupuje více než 60 procent evropské železniční sítě, na které se odehrává 85 procent výkonů v nákladní dopravě a prakticky veškeré výkony v osobní dopravě.

Zdroj: ČTK