, Image: 159429039, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
DPP

Vojáky mírových jednotek pod vedením USA (MFO) vystřídají v Tiranské úžině, která je strategickým průlivem Rudého moře, kamery. Ty převezmou zodpovědnost za zajištění volného přístupu lodní dopravy do Akabského zálivu, jehož pobřeží sdílí Izrael a tři arabské země, napsala dnes agentura Reuters.

Mnohonárodní mise MFO (Multinational Force and Observers) dohlíží na plnění mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979, kterou zprostředkovaly Spojené státy. Mírové jednotky jsou na egyptském Sinajském poloostrově i na ostrově Tirán, který v roce 2017 Egypt spolu se sousedním ostrovem Sanáfír předal Saúdské Arábii.

Tyto dva ostrovy jsou sice neobydlené, ale mají důležitou strategickou polohu. Nachází se v Tiranské úžině, která je pro velké lodě jedinou přístupovou cestou mezi Rudým mořem a Akabským zálivem. Egypt Tiranský průliv v květnu 1967 zablokoval, což bylo jedním z důvodů války s Izraelem. Jakýkoli přesun MFO z ostrovů vyžaduje souhlas Egypta, USA a Izraele.

Během návštěvy Izraele a Saúdské Arábie minulý týden americký prezident Joe Biden oznámil, že mise MFO z Tiránu odejde. „Mezinárodní mírové síly, a to včetně amerických jednotek, opustí ostrov Tirán,“ řekl Biden s tím, že se tak stane do konce roku.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na svůj zdroj uvedla, že mírové jednotky budou nahrazeny kamerovým systémem. Podle ní budou také kamery, které jsou již umístěny na základně MFO v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch, vzdáleného čtyři kilometry přes Tiranský průliv od ostrovů, nahrazeny pokročilejšími modely. MFO má podle Reuters kamery umístěné i na Tiránu.

Zdroj : ČTK