Drážní úřad zatím u strojvůdců v Česku nezjistil žádné překročení maximální povolené doby řízení. Výrazně ubylo rovněž technických chyb, které ze začátku fungování monitoringu licence strojvůdců dopravci při zadávání dat do systému dělali. ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Pavlína Straková. Elektronický monitoring strojvůdců od února kontroluje pracovní dobu strojvedoucích, jeho účelem je zamezit případům, kdy strojvedoucí či dopravci porušovali zákonem stanovená pravidla pro odpočinek strojvůdců.

Monitoring pracovní doby strojvůdců zavedla novela zákona o drahách, která byla přijata loni. Stát tím chce předejít případům, kdy někteří strojvedoucí například místo povinného odpočinku jezdili pro jiné dopravce nebo je dopravci přetěžovali. Podle resortu dopravy by měly kontroly do budoucna pomoci předcházet chybám z případného přetížení strojvedoucích.

Po čtyřech měsících fungování Drážní úřad, který má systém na starosti, překročení jízdní doby nezjistil. Podle mluvčí se zároveň podařilo odstranit počáteční technické problémy systému, kdy dopravci chybně zadávali data o pracovní době svých strojvůdců. Zatímco v polovině března úřad po šesti týdnech fungování systému evidoval přes 1200 nezadaných licencí, nyní je to podle Strakové minimum. Ani tyto případy ovšem neznamenají překročení doby řízení. „Nezadání licence není způsobeno úmyslným pochybením dopravců, ale ve většině případů technickou chybou v procesu zadávání,“ podotkla Straková.

Úřad systém využívá i při kontrole případů projetých návěstidel na červenou. „V těchto konkrétních případech ještě speciálně prověřujeme, zda strojvedoucí nepřekročil dobu řízení. To se ale v žádném z případů nepotvrdilo,“ dodala mluvčí.

Dopravci do elektronického systému oznamují údaje o tom, kdy strojvedoucí zahájil a ukončil jízdu. Drážní úřad tak prostřednictvím monitoringu licence má přes číslo licence strojvedoucího přehled o jeho pracovní době a jakým vlakem jezdí. Na základě vyhodnocených dat chce úřad následně rozhodovat o možných sankcích nebo omezeních pro strojvedoucí či dopravce při porušování pravidel.

Zdroj : ČTK