Invoitix

[quote]Mostečtí radní schválili pro autodrom devět výjimek z vyhlášky o regulaci hlučných činností. Ve čtvrti Souš, která se závodištěm sousedí, nařizuje vyhláška klid o nedělích a státních svátcích. Novinářům to řekl mostecký primátor Jan Paparega. Autodrom už přijal několik opatření k omezení hluku, jako je nutnost mít tzv. tlumivky ve výfuku motocyklů.[/quote]

Vyhláška začala platit před rokem a byla reakcí na stížnosti obyvatel na hluk z automobilového závodiště. Loni radnice schválila šest výjimek. Letos z devíti akcí jsou dvě motocyklové a zbytek automobilové. Právě z motorek je hluk největší.

,,Jsme rádi, že autodrom na náš podnět zavedl nutnost používat tlumivky. Přestože faktické snížení hluku není tak výrazné, tak poslechově je to velká změna, což jsem měli možnost si ověřit,“ uvedl Paparega.

Radní vyhověli autodromu v plném rozsahu, protože ten žádal právě o devět výjimek.

,,Jsme rádi, že jsme se s vedením města shodli na tom, že akce jsou natolik významné a zajímavé, že jejich uspořádání Mostu i celému regionu prospěje,“ řekl ČTK mluvčí Autodromu Most Jan Foukal.

Mezi změnami, které autodrom k omezení hluku přijal, je i to, že provoz na velkém závodním okruhu skončí každý den nejpozději v 18:00, hodinová polední pauza zůstává. Další ustanovení zakazuje v celém areálu autodromu pořádání závodů, testování či kurzů v jízdě smykem, tedy drifting.

Prvním podnikem na autodromu bude v neděli 25. března autoshow, v plánu je také sraz trabantů nebo historických vozů a motorek. Chybět nebude Czech Truck Prix, který se bude konat od 31. srpna do 2. září.

Autodrom se snaží poskytnout prostor na závodišti i jiným zájmovým skupinám, než jsou motoristé. Velikonoční pondělí tak bude patřit cyklistům, v plánu je štafetový závod družstev. Loni se uskutečnil na okruhu amatérský běžecký půlmaraton, tradici už má každoroční červnový olympijský běh. Autodrom byl také předloni a loni jednou ze zastávek pro časovku na trase celostátního vytrvalostního závodu smíšených družstev handicapovaných i zdravých cyklistů Metrostav handy cyklo maraton.

Město loni uložilo autodromu pokutu 35.000 korun za porušení protihlukové vyhlášky. Autodrom Most se poté odvolal na krajský úřad a ten rozhodl, že autodrom pokutu platit nemusí. Zároveň se ztotožnil s provozovatelem autodromu v názoru na nezákonnost obecně závazné vyhlášky o regulaci hlučných činností.

,,Vyhláška je platná a účinná a kvitujeme, že autodrom požádal o výjimky. O jejím dalším osudu by musel rozhodnout až soud,“ řekl primátor.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP