Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozdělí na zlepšení pokrytí dvou železničních koridorů mobilním signálem 5G zhruba 120 milionů korun. Výzva z Národního plánu obnovy se týká vybudování základnových stanic podél tratí Praha – Česká Třebová – Ostrava a Česká Třebová – Brno. Zajistí tak lepší mobilní připojení pro cestující a bezpečnější provoz na železnici. MPO to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

„Digitalizace je naší prioritou. Proto jsme vyhlásili výzvu, která pomůže zajistit kvalitní připojení k internetu podél hlavních železničních tratí. Přinese to například zvýšení komfortu cestujících či jejich bezpečnost. V první fázi máme připraveno 120 milionů korun pro zlepšení pokrytí 25 problematických míst na trasách Praha – Česká Třebová – Ostrava a Česká Třebová – Brno,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj celkově půjde postupně na investice přes 300 milionů korun.

Dotace je určená na výstavbu telekomunikačních stožárů nebo věží, pokládku optických kabelů připojujících základnovou stanici k páteřním sítím, zajištění elektrického napájení včetně možnosti využívat energie z fotovoltaiky a instalaci kontejnerů pro technologii.

„Parametry výzvy jsou navrženy pro pokrytí celé škály služeb mobilní komunikace. Společně s připravovanou podporou instalace opakovačů ve vlakových soupravách půjde o komplexní řešení moderní mobilní komunikace na železnici. Sítě 5G přináší prostor také pro budoucí inovace v bezpečnosti železniční dopravy,“ dodal vrchní ředitel sekce pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Základnové stanice na vybraných koridorech musí být vybudovány a uvedeny do provozu do konce roku 2025.

Zdroj : ČTK

DPP