[quote]Přes čtyři promile alkoholu naměřili policisté třipadesátiletému řidiči, který se ve čtvrtek v Hradci Králové srazil s dalším autem. Muž, který navíc vůbec nemá řidičský průkaz, měl v dechu 4,27 promile alkoholu. Policisté ho převezli na protialkoholní stanici, později ho obviní z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až roční vězení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.[/quote]

Nehoda se stala na křižovatce ulici Vážní a Dřevařská, opilý řidič vjel na hlavní silnici, kde narazil do projíždějícího osobího auta, nikdo z účastníků nehody nebyl zraněný.

„Muž nadýchal 4,04 promile. Při opakovaném měření se stupnice zastavila na 4,27 promile alkoholu v dechu. Navíc policisté zjistili, že není držitelem žádného řidičského oprávnění pro řízení motorových vozidel,“ uvedla mluvčí Kormošová.

Na vozidlech vznikla škoda 65.000 korun.

Podle odborníků u hodnot nad čtyři promile alkoholu hrozí smrtelná otrava alkoholem, snášenlivost alkoholu je však individuální a někteří lidé jsou schopni i vysokou hladinou alkoholu relativně fungovat. Hodnota nad čtyři promile alkoholu odpovídá vypití 15 dvanáctistupňovým pivům. Policisté odhalí každoročně několik řidičů s vysokými hodnotami alkoholu, například v roce 2005 havaroval u Lomnice nad Popelkou řidič s fekálním vozem, kterému policisté naměřili téměř osm promile alkoholu.

Zdroj: ČTK