Usnesení Středočeského kraje o novém systému placení veřejné dopravy není podle ministerstva vnitra diskriminační. Ministerstvo to uvedlo ve vyjádření, které má ČTK k dispozici. Aplikaci pravidel ale podle dokumentu neposuzovalo s odůvodněním, že to není předmětem jeho dozorové činnosti. Na ministerstvo se obrátilo Kladno prostřednictvím právníků poté, co se město a hejtmanství nedohodly na spolupráci, když Kladno odmítlo ročně přispívat na dopravní obslužnost 12 milionů korun.

Od září tak kladenská MHD přestala být součástí systému středočeské dopravy. Nyní město počká na rozsudek krajského soudu, kam kvůli systému podalo žalobu, uvedl na dotaz ČTK mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Z vyjádření ministerstva také vyplývá, že kraj není povinný zajistit dopravní služby na všech spojích ve všech denních dobách v ideálním rozsahu. „Kladno na základě našeho rozhodnutí, které často označuje jako nezákonné, s námi dlouhodobě komunikuje přes najatou advokátní kancelář, za kterou zbytečně utrácí veřejné peníze. A to i přesto, že kraj měl zpracován právní posudek, který jasně potvrzoval, že kraj postupuje zcela v souladu se zákonem,“ reagoval na stanovisko ministerstva krajský náměstek pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN)

Kladno nyní odpověď ministerstva studuje a podle Herala podá žádost k přijetí opatření proti nečinnosti. „Podle našeho názoru nerealizovalo řádně výkon dozoru v rozsahu a způsobem, který mu plyne ze zákona,“ řekl mluvčí Kladna a dodal, že město nadále považuje aplikaci standardů dopravní obslužnosti a s ní vynucované platby za diskriminační, netransparentní a neobjektivní a bude se proti nim dále bránit. Kladenská radnice kritizuje i podobu smlouvy, která by byla uzavřená na dobu neurčitou a výše budoucích nákladů by pak závisela na úvaze kraje. Město chce také udržet ceny jízdného v MHD.

Středočeský kraj letos postupně zavedl takzvané standardy dopravní obslužnosti, které spočívají v novém systému placení veřejné dopravy v kraji. Některé obce tak na spoje připlácejí více, jiné méně než dříve. Podle zákona o veřejných službách v přepravě cestujících mezi dopravní obslužností zajišťované krajem a obcemi není žádná striktní dělicí čára a jejich kompetence se v tomto ohledu prolínají. S většinou středočeských obcí kraj systém projednal úspěšně, ne všechny s ním ale smlouvu uzavřely. Odmítlo to například i druhé středočeské statutární město Mladá Boleslav i některé menší obce.

Zdroj : ČTK