Nový mýtný systém odhalil během prvního pololetí 135.000 mýtných přestupků. Nejčastějším prohřeškem je chybně nastavený počet náprav, jízda nezaregistrovaného vozidla či nedostatečný kredit v případě režimu předplaceného mýta. ČTK to dnes sdělil správce mýtného systému, společnost CzechToll. Stávající mýtný systém využívá vedle satelitů i 60 kontrolních bran a 25 kontrolních aut celní správy. Systém v pracovních dnech zkontroluje až 250.000 kamionů a autobusů za den.

„Nové technologie mýtného systému na kontrolních branách umí rozlišit v řádu vteřin, zda projíždí automobil podléhající zpoplatnění, zda je vozidlo řádně zaregistrované a má správně nastavenou palubní jednotku,“ uvedl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal. Nejvytíženější kontrolní brána je na Pražském okruhu, která v pracovních dnech zaznamená v průměru 7000 průjezdů kamionů či autobusů. „Pokud zjistí systém jakoukoli nesrovnalost, přichází na řadu lidská kontrola a případné řešení mýtného incidentu,“ dodal Chvátal.

Mezi nejzávažnější přestupky patří jízda po zpoplatněné cestě ve vozidle bez registrace nebo jízda bez funkční palubní jednotky. Úřady za to mohou uložit pokutu až 100.000 korun, dopravci navíc musí doplatit doměřené mýtné.

Nejvíce mýtných přestupků udělali řidiči vozidel z České republiky (58.000), následovali řidiči polských vozidel (27.000) a rumunských (7500). V poměru k počtu vozidel zaregistrovaných v systému z konkrétní země vychází nejhůř Španělsko, u kterého jeden incident připadá na 1,4 registrovaného auta. Nejméně naopak chybují řidiči ze Slovenska, u nichž jeden přestupek připadá na 6,7 vozidla. U českých vozidel o jeden incident na tři auta.

Na výběrech mýta se letos výrazně projevila koronavirová krize. Za pololetí stát vybral 5,5 miliardy korun, což bylo meziročně o procento méně. V posledních měsících výběry ale znovu rostou, do konce srpna činily 7,4 miliardy korun, meziročně o procento více. Jedním z klíčových faktorů růstu je letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů silnic první třídy.

 

Od ledna letošního roku funguje na 2409 kilometrech silnic a dálnic satelitní mýtný systém. Technologie nahradila předchozí mikrovlnný systém, který provozovala společnost Kapsch.

 

Zdroj : ČTK