[quote]Množství peněz určených na vznik chytrých dopravních technologií na českých silnicích a železniční síti příští rok výrazně vzroste. Zatímco letos stát plánuje za technologie připravující nástup samořiditelných aut utratit 1,4 miliardy korun, příští rok počítá schválený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) s 2,6 miliardy korun. ČTK to řekl ředitel fondu dopravy Zbyněk Hořelica. Nejvýznamnějším počinem, který bude financovaný z těchto peněz, je projekt C-Roads vytvářející moderní dálnici komunikující s projíždějícími vozidly.[/quote]

Kromě tohoto zkušebního projektu plánuje SFDI peníze vynaložit na modernizaci současných telematických systémů, jako jsou například informační tabule varující řidiče před dopravními komplikacemi. Další peníze půjdou do systémů, které online sledují intenzitu dopravy na dálniční síti, do modernizace řídicích systémů na dálničních tunelech a v tunelech na silnicích I. třídy, a do modernizace stanic nouzového volání na dálnici D2.

K rozšiřování chytrých technologií v dopravě se vláda zavázala před dvěma lety, kdy se rozhodla do roku 2020 za tyto technologie utratit více než 17 miliard korun. Část z těchto peněz by měla být financována z evropských dotací. Podle rozpočtu fondu dopravy ale na schválené projekty v příštím roce půjdou z valné většiny peníze z českého rozpočtu. Z peněz EU se předpokládá spolufinancování ve výši 286 milionů korun, uvedl Hořelica.

Budoucností motorismu se nedávno zabývala i vláda, když schválila memorandum, které má výrobcům vozidel usnadnit vývoj nových technologií a udržet krok se zahraničními výrobci. Dohoda kabinetu a tuzemských automobilek se zaměřuje na podporu výroby elektromobilů, aut nepotřebujících řidiče a rozvoj digitálních komunikací umožňujících přenos velkého objemu dat mezi infrastrukturou a moderními vozidly.

Tyto technologie jsou pilotně umístěny na Pražském okruhu mezi Mirošovicemi a Rudnou v rámci projektu C-Roads. Chytré dopravní systémy umí upozornit řidiče na prudce brzdící auto před ním, na dopravní zúžení nebo na blížící se vůz záchranné služby před tím, než jej může vidět. Zatím tyto údaje umí přijímat 40 služebních aut Ředitelství silnic a dálnic. Do budoucna tyto systémy budou informace předávat nikoliv řidiči, ale přímo autonomnímu vozidlu.

Projekt potrvá do roku 2020 a podobné inteligentní prvky by se mohly objevit na dálnicích D1, D5, D11, ale i ve městech a městské hromadné dopravě či na železničních přejezdech. Na vývoji a aplikaci prvků chytrých komunikací spolupracuje úřad například se společnostmi AŽD Praha, Intens Corporation, operátory O2, T-Mobile nebo s pražskou ČVUT.

Zdroj: ČTK