[quote]Několik lokomotiv, které budou mít výstavní premiéru, ale například také unikátní součástky z historického vlaku Slovenská strela uvidí návštěvníci letošního mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky Czech Raildays, který se příští týden uskuteční v Ostravě. Nákladový areál hlavního nádraží v Přívoze zaplní expozice téměř 200 vystavovatelů. ČTK to řekl manažer veletrhu Stanislav Zapletal. Akce je jedinou svého druhu v Česku.[/quote]

Mluvčí společnosti CZ Loko, která vyrábí, modernizuje a opravuje lokomotivy, Zdeněk Zuntych uvedl, že firma na veletrhu představí dvě novinky. Půjde o hybridní lokomotivu HybridShunter 400 a lokomotivu EffiShunter 1000 (744.110) z pětikusové série pro ČD Cargo. „Jde o první lokomotivu tohoto typu na českém trhu, poté co se s ním CZ Loko prosadilo již v Itálii a ve Slovinsku,“ uvedl Zuntych.

Zapletal uvedl, že široké zastoupení bude mít opět nákladní doprava. Dopravní podnik Ostrava bude mít netradiční a jednu ze svých dosud nejrozsáhlejších expozic. „Bude tentokrát zaměřena nikoliv na vozidla pro městskou dopravu, ale na vozidla, s nimiž se veřejnost nesetkává každý den, protože tvoří technické zázemí pro zabezpečení samotného provozu,“ uvedl manažer.

Na stánku společnosti ČMŽO – elektronika budou moci návštěvníci vidět řadu komponentů z legendárního motorového vozu Slovenská strela. „Vůz v současnosti prochází kompletní opravou a renovací, aby se již příští rok ukázal v celé kráse. A toto je ojedinělá příležitost prohlédnout si některé díly nezabudované,“ uvedl Zapletal.

Veletrh Czech Raildays se uskuteční od 11. do 13. června. V úterý bude areál otevřen od 09:30 do 18:00, ve středu od 09:00 do 18:00 a ve čtvrtek od 09:00 do 16:00. Plné vstupné stojí 70 korun, děti zaplatí 30 korun. Součástí veletrhu bude dvoudenní konference Aktuální stav budování moderní železnice v ČR.

 

Zdroj : CR

DPP