[quote]Majitelé elektromobilů se dnes v Pelhřimově postarali o nový zápis do České knihy rekordů. Na Masarykovo náměstí se jich během dnešního festivalu ElektroFest sjelo 127. Je to největší počet elektromobilů na jednom místě, řekl ČTK Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.[/quote]

Rekord vytvořila pouze čtyřstopá vozidla. „Nepočítaly se ani hybridy, týká se to čistě elektrických automobilů,“ řekl Marek. První takový rekord agentura zaznamenala v roce 2007, tehdy se sjelo osm elektromobilů. „Těch pár prapůvodních elektromobilistů vlastně vymyslelo tento rekord. Ale ta doba už je dávno jinde,“ řekl. Světový rekord je teď podle Marka 508 elektromobilů na jednom místě.

ElektroFest určený pro všechny značky elektromobilů byl v Pelhřimově poprvé. „Minulý rok jsme to zkusili tak nanečisto, sešlo se nás asi 45 aut, hlavně z komunity Tesla. Tenhle rok jsme to pojali trochu jinak, jako festival a oslavu čisté mobility,“ řekl ČTK Filip Vondráček za pořadatele. V programu byly vedle ElektroFest Rally debaty odborníků a majitelů elektrovozidel s veřejností.

Z festivalu by se v Pelhřimově měla stát tradice. „Vize je na jednom místě v jednom čase lidem nabídnout kompletní nabídku elektrovozidel, která je. Taky aby se nejširší veřejnost mohla setkat s majiteli elektromobilů, kteří s nimi mají velké zkušenosti,“ uvedl Jan Křižka z přípravného týmu. Mezi pořadateli jsou členové elektromobilních asociací. „Organizujeme tuhle akci jako nadšenci,“ řekl.

Pelhřimov podle pořadatelů není jen městem rekordů, podmínky pro čistou mobilitu se v tomto regionu rozvíjejí déle než pět let. Přibývají nabíjecí stanice, elektromobily už mají některá města.

„My používáme dva elektromobily v domově pro seniory,“ řekl pelhřimovský starosta Ladislav Med (ODS). Město tyto vozy pořídilo s pomocí dotací, jejich pořizovací cena byla vyšší než u běžných aut. V Pelhřimově už funguje jedna nabíjecí stanice, druhá je podle starosty těsně před dokončením a další se připravuje.

 

Zdroj  :ČTK