[quote]Problémy s nedostatkem čipů zasáhly výrobce automobilů po celém světě a automobilovým průmyslem tak zmítá dosud nevídaná krize. Nejnovější prognózy ukazují, že nedostatek čipů bude pravděpodobně provázet automobilový sektor nejméně do konce roku a možná i v roce 2022.[/quote]

Šéf Intelu přesto říká, že firma s výrobními kapacitami nemá problém, proč tedy produkce aut vázne?

Moorův zákon o stále rostoucí miniaturizaci se podle všeho nikdy nedostal do automobilového průmyslu. Protože pokud jde o elektronické obvody, které pohánějí náš každodenní život, automobil je současně nejdražším spotřebním zbožím na světě a zároveň tím, které funguje na nejlevnějších možných polovodičových čipech.

Desítky čipů, které se nacházejí ve všem, od elektronických brzdových systémů až po řídicí jednotky airbagů, se obvykle spoléhají na zastaralé technologie, často staré více než deset let. Jde především o procesory s velikostí tranzistorů od 45 až po 90 nanometrů, což je příliš mnoho na to, aby byly vhodné například pro dnešní smartphony. V moderních procesorech mají tranzistory velikost jen 7 nm.

Když vypukla pandemie, výroba automobilů výrazně klesla, ale výroba osobních počítačů a smartphonů naopak narostla. Automobilky špatně predikovaly vývoj poptávky, která se začala zvyšovat rychleji, než čekaly. Mezitím již výrobci čipů nasměrovali svou kapacitu k výrobcům spotřební elektroniky.

Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si tak výrobci automobilů za současnou situaci mohou do jisté míry sami. „Vyrobíme jim tolik čipů Intel 16, kolik budou chtít,“ řekl generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger během své návštěvy veletrhu automobilového průmyslu v Německu.

Automobilky ho bombardovaly žádostmi o investice do zbrusu nové výrobní kapacity pro polovodiče s designem, který byl špičkou v době uvedení první generace Apple iPhone. To je ve světě Intelu pravěk a firma jednoduše nemá chuť ani kapacity, kde by takovou věc mohla vyrábět, je pro ni dávno přežitá. „Nemá to žádný ekonomický ani strategický smysl,“ řekl Gelsinger, který přijel na autosalon, aby přesvědčil automobilky, že nemohou nadále lpět na dávné minulosti. Než bychom investovali miliardy do výroby starých čipů, investujme miliony do toho, abychom jim pomohli přejít na ty moderní,” uzavírá Gelsinger v rozhovoru pro magazín Fortune.

Automobilky se ale brání a argumentují, že jim jde především o bezpečnost a spolehlivost. Většina systémů v automobilech je citlivá z hlediska bezpečnosti a musí fungovat prakticky v každé situaci bez ohledu na teplotu, vlhkost, vibrace a dokonce i drobné nečistoty na silnici. Když je v sázce tolik, je vyzkoušené a léty ověřené řešení lepší než nové, ale nedostatečně otestované.