[quote]Přechod od fyzického potvrzení o převzetí zásilky k elektronické formě přinesl Gebrüder Weiss zisk titulu „Technická a technologická inovace roku“ v odborné soutěži Log-In 2021. Využití elektronické formy dokumentace doručení zásilek přináší rychlejší procesy, vyšší efektivitu a zároveň nižší zátěž pro životní prostředí. „Prvenství v tak prestižní soutěži, kterou Log-In je, si velmi vážíme. Inovace posouvají celé odvětví logistiky stále dopředu a jsou jednou z důležitých komponent naší dlouhodobé strategie,“ říká Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.[/quote]

 

Technická a technologická inovace roku

Ocenění Log-In pro nejlepší inovace a inovátory českého logistického trhu za uplynulý rok byla zveřejněna a předána na Galavečeru logistických inovací v rámci tradiční české logistické konference EASTLOG. Logistické inovace byly dále rozděleny do tří kategorií a každá měla svého odborného garanta. V kategorii Technická a technologická inovace roku, kterou zaštítil prof. Vladimír Mařík z Českého vysokého učení technického, získal prvenství Gebrüder Weiss za svoji implementaci paperless procesu potvrzení o doručení zásilek. Navzdory komplikovanému období pandemie koronaviru a s ní spojených změn a omezení ve světové logistice se řadě společností podařilo implementovat inovace v mnoha oblastech logistické praxe a v dané kategorii tak bylo přihlášeno nejvíce soutěžních projektů v historii soutěže.

„Soutěž Log-In je vždy přehlídkou toho nejlepšího, co se v České republice z oblasti logistických inovací v posledním roce objevilo. Je dobře, že celé logistické odvětví dokazuje svoji schopnost rychle reagovat na měnící se podmínky na trhu i stále se zvyšující očekávání zákazníků.  Všechny projekty v soutěži jsou velmi inspirativní a těší mne, že posouvají celý náš obor kupředu. V Gebrüder Weiss se přitom vždy soustředíme na to, aby naše služby přinášely našim klientům vedle spolehlivosti také konkurenční výhody,“ uvádí Jan Kodada.

 

Zjednodušení procesů, vyšší efektivita a snížení zátěže životního prostředí

Podstatou inovace, ze kterou Gebrüder Weiss získal ocenění Log-In, je přechod na elektronické potvrzení o doručení zásilek sběrné služby. Jedním z hlavních přínosů využití elektronického POD (proof of delivery) je zjednodušení a zrychlení administrace celého přepravního procesu. Namísto dvou vyhotovení příslušného dokumentu postačí jediný elektronický, který je uložen v tzv. optickém archivu a zákazníci do něj mohou kdykoli nahlédnout prostřednictvím zákaznického portálu myGW. Dřívější postup, kdy se do archivu dostávalo fyzického potvrzení o doručení, vyžadoval delší čas pro zpracování a multiplikoval práci s jediným dokumentem. V současném plně elektronickém procesu dochází k potvrzení převzetí zboží prostřednictvím dotykového scanneru, který obsluhuje doručující řidič, a informace se tak přenáší efektivně a bez časové prodlevy.

Elektronický systém umožňuje totéž, co je možno zaznamenat na papír. Od informací o stavu doručení, případném poškození každého nákladového kusu včetně pohodlného pořízení dokumentačních fotografií až po evidenci paletového konta. Všechna data se pak okamžitě přenáší do centrálního systému a z něj do portálu myGW. Zákazník má tedy k dispozici informace o průběhu doručení zásilky v reálném čase. Méně tištěných dokumentů přináší také úsporu papíru, což snižuje dopad činnosti Gebrüder Weiss na životní prostředí.

 

Zdroj : GW

DPP