Zdroj: Freeimages.com
DPP

Dne 27.7. Komise připomenula, že od letošního léta mohou evropští občané využívat více práv v digitální oblasti než kdy předtím. Již loni byly v celé Evropské unii zrušeny poplatky za roaming. Letos navíc mohou lidé na dovolené kdekoli v EU bez přirážek sledovat internetovou televizi, filmy a sportovní přenosy, poslouchat hudbu nebo si číst elektronické knihy, které si předplatili ve své zemi. Kromě toho už platí nová pravidla ochrany údajů, díky kterým mají všichni lidé v Evropě lepší kontrolu nad svými osobními daty.

          „Lidem v Evropě přináší jednotný digitální trh už dnes řadu výhod,“ uvedl místopředseda Komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip. „Od letošního léta navíc mohou své oblíbené televizní pořady a sportovní utkání sledovat kdekoli v EU. A brzy, ještě před koncem tohoto roku, půjde koupit vstupenky na festivaly anebo si pronajmout auto na internetu odkudkoli v EU, aniž by docházelo ke geoblokaci nebo přesměrování.“ Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, k tomu doplnila: „Digitální svět přináší obrovské příležitosti, ale také rizika. Například pro mnoho firem jsou naše osobní údaje užitečné. Díky moderním pravidlům ochrany údajů, které jsme zavedli, mají nyní evropští občané nad svými daty kontrolu – ať už nakupují, rezervují si dovolenou online nebo jen tak surfují na internetu.“ Marija Gabriel, komisařka pro digitální ekonomiku a společnost, zdůraznila: „Snažíme se lidem usnadnit život. Skoncovali jsme s roamingovými poplatky a zajistili bezpečnější prostředí na internetu. Jakmile budou schváleny všechny naše iniciativy, zaznamenají spotřebitelé i firmy další pozitivní změny.

Digitální práva, která již můžete využívat

  • Od června 2017 mohou lidé používat mobilní telefony na cestáchpo EU stejně jako doma, tedy bez přirážky. Od zrušení roamingových poplatků vzrostla v EU a v Evropském hospodářském prostoru spotřeba dat na více než pětinásobek a počet hovorů stoupl skoro dvaapůlkrát.
  • Od dubna 2018 mají spotřebitelé při cestách po celé EU přístup k online obsahovým službám, které si předplatili ve své zemi. To jsou například filmy, seriály nebo sportovní přenosy).
  • Díky novým pravidlům ochrany údajů, které od 25. května 2018 platí v celé EU, mohou lidé svá osobní data bezpečně převádět mezi jednotlivými poskytovateli služeb (například cloudových nebo e-mailových). Kromě toho mají lidé právo být informováni, jestliže došlo k úniku jejich údajů nebo se jich neoprávněně zmocnil někdo jiný, a také o tom, jak jsou jejich osobní data shromažďována. Lidé také mohou požádat o smazání svých osobních údajů (tzv. právo být zapomenut) a firmy musí této žádosti vyhovět, ledaže existují oprávněné důvody k jejich uchování.
  • Od jara 2016 navíc platí pravidla, která chrání síťovou neutralitu. Každý v Evropě tak má přístup k otevřenému internetu, bez zvýhodňování či znevýhodňování při výběru obsahu, aplikací, služeb a informací.

Chystané kroky

K uvedeným digitálním právům přibydou v nadcházejících měsících další. Od září budou evropští občané moci elektronické doklady totožnosti (eID) vydané v jejich zemi častěji používat pro přístup k veřejným službám v celé EU.

Od prosince bude možný volný pohyb neosobních údajů, který doplní již existující volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Lidé v EU tak získají přístup k lepším a výhodnějším službám, pokud jde o uchovávání a zpracování dat. A firmy si budou moci zvolit, kde v EU budou veškerá data uchovávat a zpracovávat.

Od 3. prosince budou Evropané moci nakupovat na internetu bez neoprávněné diskriminace, ať se nacházejí kdekoli v EU. Už se tak nebude stávat, že by se stránka zablokovala nebo došlo k přesměrování jen proto, že je kupující – nebo jeho kreditní karta – z jiné země.

Příští rok přinese lepší srovnatelnost a snížení cen za přeshraniční dodávání balíků.

Díky dohodnutým pravidlům o DPH pro elektronický obchod budou moci firmy vyřídit DPH z veškerého přeshraničního obchodu na jednom internetovém portálu a ve svém jazyce.

Nedávno schválený evropský kodex pro elektronické komunikace lidem usnadní změnu poskytovatele internetových a telekomunikačních služeb. Budou mít také právo dostávat na mobilní telefon upozornění v nouzových situacích. Nová pravidla také zajistí lepší a cenově dostupnější připojení v EU.

Aktualizovaná pravidla pro audiovizuální média přinesou právo na bezpečné online prostředí, které bude občany chránit před podněcováním k násilí, nenávisti a terorismu, dětskou pornografií, rasismem a xenofobií.

Souvislosti

V květnu 2015 Komise navrhla strategii pro jednotný digitální trh, aby jednotný trh EU přizpůsobila digitální éře. Jejím cílem bylo odstranit regulační překážky a z 28 národních trhů udělat jeden společný. To by mohlo evropské ekonomice přinést ročně 415 miliard eur a vytvořit stovky tisíc nových pracovních míst.

Během uplynulých tří let již bylo přijato 17 legislativních návrhů, ovšem 12 dalších ještě na schválení čeká. Nyní je nutné, aby byly i tyto zbývající návrhy rychle projednány a odsouhlaseny. Hodnota evropské datové ekonomiky by se tak do roku 2020 mohla zvýšit až na 700 miliard EUR, což představuje 4 % ek