[quote]Bratislava 13. listopadu (zpravodaj ČTK) – Slovensko v příštím roce očekává 500 nákladních vlaků se zbožím z Číny, které bude směřovat dále k evropským zákazníkům. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo dopravy po příjezdu prvního čínského vlaku s kontejnery do Bratislavy.[/quote]

„To, že zboží bude po cestě napříč Asií projíždět i přes území našeho malého Slovenska, aby se dostalo dále do Evropy, je obrovským úspěchem a vynikající obchodní příležitostí. Přepravní kapacity Slovenska dnes nejsou ani zdaleka naplno využité,“ řekl slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.

Jízda zmiňované soupravy po téměř 11.000 kilometrů dlouhé trase z čínského Ta-lienu přes Rusko a Ukrajinu až na Slovensko trvala 17 dnů. Zboží z vlaku bude pokračovat ze Slovenska po železnici nebo kamiony k zákazníkům do celé Evropy. Před příjezdem do Bratislavy byla nevyhnutelná překládka kontejnerů na soupravu s evropským rozchodem kolejí, a to v terminálu kombinované dopravy u slovensko-ukrajinských hranic.

Od příštího roku budou nákladní vlaky z Číny jezdit do terminálu v Bratislavě jednou za týden, v druhé polovině roku 2018 to bude dvakrát do týdne. Slovenská železniční síť je součástí sedmi hlavních evropských železničních koridorů.

„Už dávno nemluvíme jen o samotné přepravě, ale o takzvaných ekonomických koridorech, v jejichž rámci můžeme v nejbližších letech očekávat významné pohyby v oblasti investic. Projekt hedvábné stezky pokládám za jeden z nejdůležitějších pilířů dalšího rozvoje národního hospodářství Slovenska,“ uvedla zmocněnkyně slovenské vlády pro iniciativu novodobé hedvábné stezky (One Belt, One Road) Dana Meagerová.

Podle slovenského ministerstva dopravy plánuje Čína v roce 2020 vypravit 5000 zmiňovaných nákladních vlaků, z toho 2000 by mohlo projíždět Slovenskem.

Zdroj: ČTK