Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila 23. června 2021 rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží (na snímku) a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Na trati mezi Karlštejnem a Berounem začne v listopadu rozsáhlá rekonstrukce. Správa železnic uzavřela smlouvu se společnostmi Elektrizace železnic Praha a Swietelsky Rail CZ, hodnota zakázky je téměř 2,3 miliardy korun. Stavební práce budou zahrnovat kompletní obnovu 7,1 kilometru dlouhého úseku a vyžádají si omezení provozu. S dokončením se počítá v roce 2026, informovala ČTK mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

„Vzhledem k velmi vysokému vytížení tohoto koridorového úseku bylo důležitým kritériem veřejné zakázky co nejmenší omezení provozu. Do soutěže se přihlásil jeden uchazeč a nabídl provedení prací s nižší potřebou výluk, než předpokládal projekt, navíc bez úplného přerušení provozu,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Součástí nabídky zhotovitele byly pohotovostní služby pro případ mimořádných událostí.

Stavbaři budou pracovat za jednokolejného provozu. Díky opatřením bude kolem pracovních míst zavedena vyšší rychlost projíždějících souprav, a to 80 kilometrů v hodině namísto běžně používaných 50 kilometrů v hodině.

Stavba se nachází ve složitém území Chráněné krajinné oblasti Český kras, s velmi omezeným přístupem na staveniště v úzkém údolí řeky Berounky. Na zastávce Srbsko dělníci vybudují bezbariérová nástupiště a podchod. Pro zvýšení bezpečnosti provozu je plánována sanace a zajištění skalních masivů nad tratí zejména v okolí obce Tetín. Vybudování nové odbočky Lom přibližně v polovině úseku zajistí vyšší kapacitu trati a tím i pravidelnější provoz vlaků. Traťová rychlost se po aktivaci evropského zabezpečovače ETCS zvýší na 120 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK