[quote]Správa železnic připravuje vybudování digitálního rádiového systému GSM-R na severozápadě Čech. Vybaveny budou tratě mezi Chomutovem a Chebem a také mezi Ústím nad Labem a Chomutovem. Celkové náklady na obě stavby by dohromady měly činit 1,22 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Rádiový systém GSM-R má zjednodušit provoz a zvýšit bezpečnost na železnici.[/quote]

Na tratích bude systém obdobou veřejné mobilní sítě se speciálními požadavky na kvalitu, spolehlivost a dosažitelnost rádiového spojení podle mezinárodních železničních specifikací. Zároveň rozšíří síť pozemních základnových stanic (BTS) o desítky nových lokalit.

Pokročilejší jsou přípravy na trati z Chomutova do Chebu. Stavba má platné územní rozhodnutí a podepsanou smlouvu na projekt. Práce by pak měly začít letos v září, zhotovitele chce správa vybrat během letních prázdnin. Stavba za odhadem 556 milionů korun by měla být hotová do srpna roku 2022.

U druhého úseku, jehož předpokládaná cena je 671 milionů korun, plánuje v nejbližších dnech Správa železnic vyhlášení tendru na zhotovitele stavby. Zahájení je plánováno na letošní říjen a dokončení do února 2023. Projekt počítá s vybudováním systému GSM-R na celkem 158 kilometrech tratí mezi Ústím a Chomutovem.

Systém GSM-R je na na více než tisícovce kilometrů tuzemských tratí. Systém umožňuje v rámci celé Evropy komunikovat s pomocí jednotných radiostanic ve vlacích se zabezpečovacími zařízeními na tratích. Umožňuje například prioritní volání, přenos řídicích a zabezpečovacích údajů a podobně.

 

Zdroj : ČTK