Invoitix

Městské nabíječky pro elektromobily budou provozovat soukromé firmy na základě koncese udělené od magistrátu. Praha chce do konce roku 2025 v ulicích umístit 750 nabíječek a následně do roku 2030 přidat dalších 4500 zařízení. Nyní si město nechá vypracovat dokument, na jehož základě bude koncese udělovat. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dokument vytvoří městská firma Operátor ICT (OICT).

Společnost pro město vypracovala analýzu s několika variantami provozu nabíjecích stanic. Mezi nimi bylo kromě koncese také vytvoření takzvaného společného podniku nebo možnost, že je město bude provozovat samo. „Na základě vyhodnocení možných variant jsme se rozhodli pokračovat dál cestou takzvané koncese. Pověřili jsme OICT dopracováním podkladů pro tuto variantu,“ řekl Hřib.

Radní podle něj vybrali variantu s koncesí proto, že je méně riziková a umožní městu ovlivňovat parametry jako třeba to, zda bude jedna koncese, nebo několik, a na kolik let bude udělena. V případě, že jich bude přiděleno několik, majitelé elektromobilů své vozy budou moci nabíjet u kteréhokoliv provozovatele.

U založení společného podniku by město do něj muselo finance či infrastrukturu a proces by byl podle primátora nevratný. Variantu, že by je provozoval magistrát sám, radní zavrhli proto, že se jedná o oblast s dynamickým vývojem. „Bylo by příliš riskantní, aby do toho město šlo samo bez soukromého partnera,“ řekl Hřib.

Operátor ICT začne nyní pracovat na dokončení podkladů a příští rok v září by podle Hřiba mohlo padnout definitivní rozhodnutí.

Nabíječky by měly být napojeny na lampy veřejného osvětlení a město bude kontrolovat cenotvorby. „Kontrola se bude týkat především funkcionality, to znamená designu tak, abychom neměli v různých místech různé typy vzhledu,“ řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj by v budoucnu mohly vznikat nabíječky také v objektech patřících městu, například na parkovištích.

Vedení města letos v únoru uvedlo, že letos nechá prostřednictvím své firmy Technologie hlavního města (THMP) vyměnit 654 lamp, na 189 z nich bude možné připojit nabíječky pro elektromobily. Náklady jsou zhruba 108,94 milionu korun. V Praze je zhruba 135.000 lamp veřejného osvětlení.

Zdroj  :ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP