[quote]Odchod Velké Británie z Evropské unie může zpřísnit celní a pasové kontroly na letištích, otázkou je i zavedení vízové povinnosti. Pardubické letiště se ale na brexit zatím speciálně nepřipravuje, má málo informací. ČTK to řekla ředitelka společnosti East Bohemian Airport Hana Šmejkalová. Poplatky na pardubickém letišti podle ní zůstanou stejné a nezmění se ani ceny letenek.[/quote]

„Vliv na cenu má poptávka a nabídka, podle mé zkušenosti by se brexit do ceny letenek neměl promítnout,“ řekla Šmejkalová. Nevyloučila ale větší kontrolu dokladů.

„Možná bude větší kontrola dokladů, což možná přinese zdržení a fronty. Ale my jsme regionální letiště, kde neprochází tolik lidí,“ řekla Šmejkalová.

Pardubické letiště odbavuje lety do Londýna od září 2017. Společnost Ryanair provozuje linku mezi Pardubicemi a letištěm Stansted, spoje létají každé úterý, čtvrtek a sobotu. Irský přepravce ještě nemá žádné informace, co se změní po odchodu Británie z unie, řekla Šmejkalová.

„Spíš půjde o pasové a celní kontroly. Stejně se všude v letecké dopravě zpřísňují kvůli bezpečnosti podmínky, monitoruje se pohyb lidí. Přeprava nebude do budoucna jednodušší, spíš naopak,“ řekla Šmejkalová.

Češi, kteří do Británie cestují, i nyní procházejí celní a pasovou kontrolou, protože Británie není součástí schengenského prostoru. Šmejkalová v této souvislosti uvedla, že do Británie lze cestovat jen s občanským průkazem, sama si prý ale raději bere pas.

Letiště Pardubice je vojenské se statusem veřejného mezinárodního letiště, od roku 1994 využívané i pro civilní provoz. Provozuje ho společnost East Bohemian Airport, kterou ze dvou třetin vlastní Pardubice a z jedné třetiny Pardubický kraj. Loni přepravilo 147.000 lidí.

 

Zdroj : ČTK

DPP