[quote]Nákladní dopravci v Česku řeší problémy s dodávkami a jejich plánováním. Koronavirová krize a současné výpadky ve výrobě narušily zavedený systém vztahů s dodavateli a odběrateli, naložené kamiony tak na některých místech dlouho čekají na vyskladnění a kvůli tomu chybí jinde. To komplikuje plánování dopravy, což zvyšuje náklady i ztráty dopravců. Upozornilo na to sdružení dopravců Česmad Bohemia. Aktuálně nejvíce brzdí dopravu výpadky ve výrobě v automobilovém průmyslu.[/quote]

„Zákazníci ruší objednávky na poslední chvíli, nebo naopak potřebují nereálné objemy přepravit okamžitě. Kamiony se nám nevracejí vytížené, protože se rozpadají pracně sestavená přepravní kolečka. Někteří zákazníci mají naše návěsy místo skladů. To nám zásadně narušuje ekonomiku přeprav. Chápeme, že je situace složitá, ale takhle to dál nepůjde,“ popsal situaci generální ředitel skupiny C.S.CARGO Aleš Willert.

Ačkoliv koronavirová pandemie nyní v Česku i Evropě obecně oslabuje, problémem je přerušování výroby v průmyslu. Na vině je často nedostatek dílů a surovin a vážné narušení dodávek ze zámoří. Dopravci se také obávají lavinového efektu, což by vedlo ke kolapsu přepravy.

V současnosti je v Česku nejviditelněji postižen automobilový průmysl. Dvoutýdenní odstávku výrobu oznámila nedávno Škoda Auto, nejde však jen o ni. To podle sdružení ukazuje na meze přizpůsobivosti silniční nákladní dopravy.

Situaci podle dopravců nevyřeší ani výrazné zvýšení cen za dopravu. „Podniky také musí obnovit alespoň částečně svou schopnost plánování dopravy, kterou v prázdninovém období čeká z důvodů dovolených další kapacitní zkouška. V opačném případě hrozí, že silniční doprava ztratí schopnost obsluhovat výrobní řetězec a dále roztočí spirálu výpadků generovaných kolapsem dopravy námořní,“ uvedl prezident Česmad Bohemia Josef Melzer.

Pandemie prohloubila i další dlouhodobé problémy nákladní dopravy. Jde například o nedostatek profesionálních řidičů, propady v počtu zakázek a ztráty kvůli čekáním na hranicích. Řada podniků tak podle sdružení nyní čelí velkým ztrátám.

DPP