DPP

[quote]Správa železnic (SŽ) letos vynaloží na opravy a rekonstrukce 114 nádražních budov zhruba 2,02 miliardy korun. Rozsahem investic tak naváže na loňský rok, mírně ho i překoná. Do konce června dokončila 28 staveb. Dnes o tom informovala Správa železnic. K největším letošním projektům patří pokračování rekonstrukce historické budovy pražského hlavního nádraží či rekonstrukce nádražních budov v Pardubicích a Plzni.[/quote]

V letošním prvním pololetí správa dokončila renovace výpravních budov v Milevsku, Protivíně, Strakonicích, Žihli, Sušici, Kolinci, Nýrsku, Blovicích, Horažďovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově, Křižanově, Třebíči, Skleném nad Oslavou, Sedlčanech, Středoklukách, Kadani, Nejdku, Ivanovicích na Hané, Krnově-Cvilíně, Loukách nad Olší, Kunčicích pod Ondřejníkem, Holicích, Městci Králové, Olomouci-Řepčíně, Šumperku, Kostelci na Hané, Kroměříži a Skrochovicích.

„Největšími probíhajícími akcemi jsou rekonstrukce rozsáhlých budov v krajských městech, které jsou zpravidla památkově chráněné. V Praze se pomalu blíží do finále oprava Fantovy budovy na hlavním nádraží, naplno se pracuje v Českých Budějovicích a v Hradci Králové. Před několika týdny navíc začala rekonstrukce výpravní budovy v Plzni. Ještě letos se začne opravovat také komplex budov v Pardubicích,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Z dalších velkých nádraží pokračují práce například v Havířově, Berouně Hronově, Veselí nad Lužnicí, Mnichově Hradišti, Písku či Pačejově. Opravují se také nádražní budovy v Děhylově nebo Potštejně.

V některých stanicích správa plánuje výstavbu nových budov. V Praze-Vysočanech jde o součást oprav celé stanice a přilehlého úseku do Mstětic. Nové budovy se dočká i Vsetín, kde začnou práce ještě letos.

Vedle rekonstrukcí budov chystá správa také menší investice, jako je například obnova nádražních veřejných toalet. Do konce letošního roku by měly být opraveny ve více než 60 lokalitách, zejména na hlavních nádražích krajských měst, přestupních terminálech nebo ve stanicích s obratem vyšším než 4000 cestujících.