[quote]Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je světově největším kontejnerovým přepravcem po moři, má díky růstu zájmu o nákladní dopravu za čtvrtletí rekordní čistý zisk 2,7 miliardy dolarů (580,5 miliardy Kč). To je meziročně třináctkrát více a téměř stejně jako za celý loňský rok poznamenaný pandemií. Firma se sídlem v Kodani to uvedla ve svém dnešním sdělení a dodala, že očekává stejně silnou poptávku po celý letošní rok.[/quote]

Ve stejném období loni činil čistý zisk Maersku 200 milionů dolarů. Za celý rok 2020 se vyšplhal na 2,96 miliardy dolarů. Firma už koncem dubna uvedla, že tržby se v období od ledna do března meziročně zvýšily o 30 procent na 12,4 miliardy dolarů.

Maersk v reakci na prudký růst poptávky z Číny a ze Spojených států už minulý týden zvýšil celoroční výhled očištěného zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) na 13 až 15 miliard dolarů z 8,5 až 10,5 miliardy USD. Zvedl také výhled růstu globální kontejnerové dopravy na pět až sedm procent z dříve uváděných tří až pěti procent.

Poptávka po převozu zboží po moři se začala vzpamatovávat už ve druhé polovině loňského roku a zvláště ke konci roku. Nejvíce zboží putuje z Asie do USA a do Evropy. Podle analytiků lidé nakupují více zboží, protože zatím neutrácejí peníze za cestování nebo posezení v restauraci.

Akcie Maersku po zveřejnění hospodářských výsledků posilují o téměř šest procent. Od dubna 2020 se jejich cena téměř ztrojnásobila.

Maersk podniká asi ve 130 zemích a na celém světě zaměstnává více než 80.000 lidí.

 

Zdroj : ČTK

DPP