[quote]Plzeň začíná za 34 milionů korun budovat parkoviště pro 320 aut u nového dopravního terminálu v městské části Bory, kde končí některé autobusy mířící od jihu a jihozápadu regionu a je tam točna nejvytíženější tramvajové linky číslo 4. Parkoviště typu P+R, tedy „zaparkuj a jeď“, vybuduje mezi ulicemi Dobřanská a Kaplířova. Bude dokončeno do prosince 2021, řekl dnes ČTK náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).[/quote]

Půjde o první parkoviště tohoto typu na okraji Plzně, které by mělo pomoci vytěsnit část dopravy z přetíženého centra. Řidiči směřující hlavně z východní strany z Rokycanska a od Prahy využívají jako plochy tohoto typu parkoviště u Teska a u Baumaxu na Rokycanské, které nejsou oficiálně značené. „Ale tohle bude takové první ‚plnotučné‘ se vším všudy včetně toho, že bude mít přesah na MHD. Člověk, který si tam zaplatí parkovací lístek, tak ho bude mít na celý den na veřejnou dopravu,“ řekl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09). Předběžná domluva o ceně parkování je 60 Kč/den, přitom celodenní jízdenka v MHD přijde na 66 korun. Lidé, kteří mají předplatné na MHD (Plzeňskou kartu), by platili jen dvacetikorunu. Zpočátku zřejmě nebude parkoviště tolik využívané, protože podle Vozobule město zatím nevytvořilo parkovací zóny až na Bory. „Ale určitě je dobré to udělat, protože na tramvaji P+R fungují dobře,“ řekl.

Stavět se začne v první polovině května. „Vznikne 318 parkovacích stání, z nichž 18 míst bude podélných s využitím v nouzi i pro autobusy. Ostatní stání budou kolmá, z nichž devět bude rezervováno pro osoby ZTP,“ řekl Šindelář. Po dokončení stavby tam město vysadí 130 stromů a zatravní okolní plochy. „Podél Dobřanské vzniknou chodníky s cyklostezkami. Od parkoviště povede spojovací chodník s cyklostezkou k mostu přes přivaděč na dálnici D5,“ řekl šéf odboru investic Pavel Grisník. Parkoviště bude mít kamerový dohled dvou statických kamer a jedné otočné.

„Další parkoviště P+R v Plzni posunujeme pomalu, například na konečné tramvaje číslo 1 na Lochotíně, kde je výhoda, že je městský pozemek. A na Světovaru, což je složitější pozemkově,“ uvedl Vozobule. Obě budou ale menší než zahájená stavba na Borech.

Plzeň teď intenzivně připravuje také několik parkovišť Park & Go („zaparkuj a jdi“), například na náměstí Emila Škody.

Historické jádro Plzně teď obklopují tři městské záchytné Park & Go objekty o celkové kapacitě 725 míst. Jde o parkovací dům Rychtářka, kde je 447 stání s tarifem deset Kč/h, nejvíce 60 Kč při nepřetržitém stání. Stejné sazby má dům Nové divadlo se 166 stáními. Parkoviště v sadech Pětatřicátníků má 112 míst s tarifem 20 Kč/h. V soukromém parkovacím domě u obchodního centra Plaza jsou první tři hodiny zdarma a poté 30 Kč/h. Po dokončení parkoviště na Borech bude město zvažovat zdražení parkovného na Rychtářce.

 

Zdroj : ČTK