Rozvíjející se události v Rudém moři mají hluboký dopad na globální dodavatelské řetězce. Situace, která se v posledních třech měsících vyostřila, přináší do námořních tras v regionu množství problémů a situace narušení.

Jak se vše vyvíjí, námořníci operující v Rudém moři se ocitají ve zvýšeném riziku. Agresivní politika Houthi Movement, zejména zaměřená na plavidla mířící do Izraele nebo spojená s izraelskými akcemi, přiměla obchodní lodě k odklonu kolem Afrického mysu. Toto přesměrování přidává přibližně 10 dní ke klasické cestě z Asie do Evropy a mění dynamiku trhu kontejnerové dopravy.

Události podnítily výraznou změnu v dynamice průmyslu, což vyžadovalo další tonáž, aby bylo možné vyhovět vyvíjejícím se požadavkům. Zejména obchody mezi Asií a Evropou vyžadují alespoň dvě a v některých případech tři lodě, aby udržely týdenní plavbu kolem Mysu Dobré naděje.

Navzdory snahám o řešení těchto problémů zůstává bezpečný průjezd Rudým mořem v nedohlednu, což vede kontejnerové lodě k zaměření se na delší trasy v dohledné budoucnosti. Tato delší cesta účinně vyřešila krizi obchodu a poskytla určitou míru stability v nejistém prostředí.

„V říjnu se sazby mezi Asií a Evropou pohybovaly kolem 1 000 USD/feu. Nyní se ustálily kolem hranice 4 000 USD, což zmírnilo nejistotu v obchodu. I když toto zvýšení logistických nákladů může mít dopad na levnější zboží s menšími maržemi, vyšší- Koncové zboží má lepší pozici, aby absorbovalo tyto dodatečné náklady,“ řekl Tobias Sopalla, Chief Operations Officer Ocean Logistics ve společnosti AsstrA-Associated Traffic AG.

Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji situace vystupuje jako prvořadý cíl zabezpečení globálních a námořních dodavatelských řetězců.

„Ve světle očekávaných narušení dodavatelského řetězce jsou logistické společnosti vyzývány, aby proaktivně implementovaly strategie odolnosti. Cílem těchto zásadních opatření je posílit podniky proti potenciálnímu narušení a zajistit hladké fungování globálních i námořních dodavatelských řetězců. Klíčové prvky těchto strategií zahrnují zlepšení transparentnosti, diverzifikaci zdrojů a distribučních kanálů, podporu agility a flexibility v provozních procesech a kultivaci spolupráce mezi zúčastněnými stranami,“ dodává Christian Feddersen, zástupce COO OL pro nákup a TL ve společnosti AsstrA.

Zdroj: AsstrA