[quote]Návrh vyhlášky o rozšíření mýtného systému prošel připomínkovým řízením. Nově zpoplatněno by mělo být 860 kilometrů silnic první třídy, mýto se rozšíří i na 35 kilometrů nových dálnic. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Případné omezení vjezdu kamionů na objízdné silnice, o kterém stát uvažuje, v návrhu zatím není. O možnostech zmírnění rizik rozšířeného zpoplatnění bude ministerstvo jednat s kraji a obcemi. Podle Asociace krajů by měly být na vytipované silnice instalovány zákazové značky do konce roku.[/quote]

Opatření, která by měla eliminovat hrozby spojené s rozšířením mýta, dlouhodobě požadují kraje a obce. Podle nich po zavedení mýta na další silnice první třídy hrozí, že kamiony budou více využívat menší komunikace jako objížďky. Podle samospráv by to vedlo k ničení silnic a ke zhoršení bezpečnosti provozu. Stát nejprve odmítl zrušit rozšíření mýta a následně i možnost zavést na těchto úsecích nulovou sazbu, přestože to krajům původně slíbil bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Kraje a obce proto žádaly například kompenzace nebo zvýšení pokut.

Jednou ze zvažovaných možností je podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) omezení vjezdu kamionů na silnice, u nichž by hrozilo, že je řidiči budou využívat jako objízdné trasy, aby se vyhnuly platbě za mýto. Návrh vyhlášky však zatím toto opatření neobsahuje. Ministerstvo v odpovědích na připomínky krajům mimo jiné doporučuje omezit provoz kamionů na ohrožených silnicích, například dopravními značkami.

Předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová dnes připomněla, že samosprávy nyní zpracovávají seznam úseků, kde objížďky hrozí. Představí je ministru dopravy 15. srpna. Po ministerské analýze by podle ní měli silničáři a policie instalovat na vytipované úseky dopravní značky, které budou zakazovat vjezd kamionů. To by se podle Mračkové Vildumetzové mělo stihnout nejpozději do konce roku. Mezi další opatření by mohly patřit i vysokorychlostní váhy, které by eliminovaly přetížená vozidla.

Vedle zpoplatnění nových úseků silnic první třídy návrh počítá se zpoplatněním dalších 35 kilometrů dálnic. Jde o nově zprovozněné úseky Předmostí-Lipník nad Bečvou na dálnici D1 a Veselí nad Lužnicí-Úsilné na D3.

Další novinkou v návrhu je zvýšení kauce za vydanou palubní jednotku. Měla by zdražit ze současných 1550 korun na 2468 korun. Při vrácení nepoškozené jednotky stát dopravcům kauci vrací.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém je na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Dosud mýtné vybírala firma Kapsch, od příštího roku by mělo mýtné vybírat konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll. Smlouvu ale řeší antimonopolní úřad a soudy.

Seznam úseků silnic první třídy, o které se v příštím roce rozšíří mýtný systém:

Pozemní komunikace Úsek Délka [km]
I/3 Mirošovice-Mezno 43,5
I/4 Praha-Jíloviště 5,2
I/6 Bošov-Karlovy Vary 29,7
I/11 Krásné Pole-Ostrava 8,7
I/12 Praha-Kolín 32,5
I/16 Mladá Boleslav-Úlibice 37,0
I/19 Oltyně-Čekanice 10,0
I/19 Tábor-Pelhřimov 34,0
I/20 Plzeň-České Budějovice 112,5
I/26 Plzeň-Folmava 51,7
I/34 České Budějovice-Jindřichův Hradec 40,7
I/34 Jarošov nad Nežárkou-Havlíčkův Brod 55,6
I/35 Turnov-Jičín 13,8
I/35 Úlibice-Hradec Králové 30,2
I/35 Hradec Králové-Mohelnice 89,3
I/37 Hradec Králové-Pardubice 17,3
I/38 Jestřebí-Mladá Boleslav 31,1
I/38 Poděbrady-Jihlava 86,9
I/43 Brno-Svitavy 44,8
I/50 Holubice-Rovné 86,1

 

Zdroj :ČTK

DPP