[quote]Nejlidnatější ostravský městský obvod Jih rozšířil svou službu Senior expres. Kvůli značnému zájmu důchodců se radní rozhodli zvýšit počet automobilů, kterými se starší lidé za zvýhodněnou cenu mohou přepravit například k lékaři nebo na poštu. ČTK to řekla mluvčí radnice Gabriela Gödelová. V městské části žije zhruba třetina z necelých 300.000 obyvatel Ostravy.[/quote]

Poprvé vyjel Senior expres na Jihu v dubnu 2017, od té doby o službu projevila zájem zhruba tisícovka lidí.

,Zatímco loni v dubnu jsme začínali s jedním vozem, v současnosti již mohou naši senioři využívat tři vozy Senior expresu,“ řekla radní Markéta Langrová.

Zájem výrazně vzrostl od letošního února, kdy obvod snížil věkovou hranici pro užívání této zvýhodněné dopravy z původních 80 na 77 let.

,,Počítáme s tím, že se počet uživatelů může dále zvyšovat, neboť na Jihu žije více než 5000 seniorů starších 77 let. Proto jsme se na základě průběžného sledování a vyhodnocování služby s jejím poskytovatelem dohodli na rozšíření vozového parku o další auto,“ uvedla Langrová.

V prvních deseti měsících provozu, kdy službu využívali lidé starší 80 let vozy najely celkem 23.400 kilometrů, od února, kdy se věková hranice snížila, to bylo už dalších 30.000 kilometrů. Na doplatky radnice doposud vynaložila bezmála 1,3 milionu korun.

Senioři s trvalým bydlištěm v obvodu se mohou za 25 korun nechat přepravit kamkoliv po celém městě. Jedinou podmínkou je vyřízení takzvaného průkazu Senior expres. Bezplatně a na počkání tak mohou učinit na odboru sociální péče Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. Potřebují občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.

Senior expresem se lze svézt v pracovní dny od 06:00 do 16:00, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou.

Službu mohou zájemci využít až čtyřikrát měsíčně a navíc si s sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Řidiči jim rovněž pomohou se zavazadly nebo při nastupování.

Zdroj: ČTK

DPP